Predsednik Evropskog saveta Donald Tusk rekao je da je spreman da pređe na sledeću tačku pregovora o „bregzitu“, to jest tačku o budućem odnosu Unije sa Velikom Britanijom, dodajući da London ima rok do početka sledećeg meseca da postigne napredak o pitanju Zakona o izlasku iz EU i da započne rešavanje problema granice sa Irskom, prenosi Bi-Bi-Si.
Mejova je rekla da je načinjen „dobar napredak“, ali da još ima stvari koje moraju da budu urađene.
Pregovori o „bregzitu“ trenutno stagniraju zbog finansijske nagodbe sa Velikom Britanijom, pitanja prava građana i optužbe premijera Irske Lea Varadkara da London ne razmišlja o implikacijama „bregzita“ po Irsku.
Glavni pregovarač EU za „bregzit“ Mišel Barnije rekao je Dejvidu Dejvisu da imaju dve nedelje da detaljnije opišu koliko su spremni da plate EU kako bi pokrili „svoj račun“ i da razjasne kako će se očuvati trgovina sa Republikom Irskom i Severnom Irskom, nakon što Velika Britanija napusti jedinstveno tržište.
Nakon razgovora sa Mejovom, Tusk je rekao da „još mnogo“ mora da bude urađeno u vezi sa britanskim „sređivanjem računa“ sa EU i sa time kako će se odvijati trgovina duž granice između Severne Irske i Republike Irske pošto Britanija napusti Uniju.
„Bićemo spremni da pređemo na drugu fazu već u decembru. Kako bi se to dogodilo, moramo da vidimo još napretka sa britanske strane. Ako do tada ne bude dovoljno napretka, neću biti u poziciji da predstavim nove smernice o tranziciji i budućem odnosu na decembarskoj sednici Evropskog saveta. Jasno sam dao do znanja premijerki Mej da taj napredak mora da se dogodi najranije početkom decembra“, rekao je Tusk, prenosi Bi-Bi-Si.
Pre nego što je napustila samit EU u Geteborgu, Mejova je rekla da će obe strane morati da „rade zajedno“ kako bi stigli do tačke u kojoj EU smatra da je postignuto dovoljno napretka da se započnu pregovori o trgovini.
Odbacila je tvrdnje da su zagovori u stagnaciji i ponovila da je njen prioritet da se što je pre moguće razgovara o „dubokom i posebnom“ ekonomskom i trgovinskom partnerstvu.
„Jasno je“
„Jasno je i ja sam jasna da bi trebalo da idemo dalje zajedno“, rekla je ona, prenosi Bi-Bi-Si.
Velika Britanija saopštila je da će poštovati postojeće finansijske obaveze, to jest da nijednoj članici EU neće biti gore u tekućem budžetskom periodu do 2020. godine, a tu se govori o sumi od 20 milijardi evra.
EU želi da Velika Britanija doprinese i dugoročnim obavezama, što obuhvata regionalni razvoj i isplate penzija za britanske zvaničnike i penzionisano osoblje koji su u EU.
Na pitanje o tome da li će Mejova morati da spremi više novca kako bi isplatila pregovore o trgovini sa EU, premijer Švedske Stefan Lovren rekao je da Velika Britanija „mora da razjasni o čemu misli po pitanju finansijskih obaveza“.
Predsednik Francuske Emanuel Makron rekao je da se pozicija ostalih 27 članica EU nije promenila.