Tramp je nanizao mnogo neuspešnih poteza kojim je privukao ozbiljne kritike unutar sopstvene Republikanske stranke. Zato bi mogli da se pojave njegovi protivkandidati za predsedničke izbore 2020. godine unutar same stranke. Nekom drugom to bi predstavljalo problem, ali Tramp nije poput drugih, piše Si-En-En, a prenosi „Indeks“.
Većina republikanskih stratega smatra da će biti uspešan na tim izborima zbog brojnih pristalica. Trampu je politička budućnost nesigurna i zavisi od rezultata istrage o vezama s Rusijom i o rezultatima demokrata na izborima sledeće godine. Ali nedavna je anketa portala „Vašington post“ i Ej-Bi-Si njuz pokazala da bi 91 odsto Trampovih glasača ponovno glasalo za njega. Osim toga, i veliki i mali donatori na veliko ulažu u ponovni izbor trenutnog predsednika, a Republikanski nacionalni odbor napravljen je da bi ga podržao.
Novac koji se sada sliva u stranku na kraju ide aktuelnim predsedniku i može da mu pomogne i na opštim izborima. U Republikanskoj stranci kažu da sada ima malo volje za podršku Trampovom protivniku, jer mnogi veruju da bi tad na kraju mogao da pobedi samo demokrata.
Kjuban protivkandidat?
Većina izazova u predizborima do sada je bila neuspešna, a predsednik koji je bio na vlasti izgubio bi na opštim izborima. Senator Arizone Džef Flejk, koji je smatran mogućim Trampovim protivnikom unutar stranke, rekao je da se povlači jer verovatno neće pobediti u sopstvenoj državi.
Stiv Šmit, glavni politički strateg Džona Mekejna, republikanskog kandidata iz 2008. godine, rekao je da nekoga ko bi mogao da se suprotstavi Trampu ne bi trebalo da plaši prividna moć glavnih Trampovih ljudi kao što su Stiv Benon i En Koulter. On bi morao, poput Trampa, da zna kako da privuče pažnju medija i svakodnevno komunicira na nov način.
Neki smatraju da bi to mogao da bude Mark Kjuban, preduzetnik i vlasnik košarkaškog kluba „Dalas Maveriks“. Kjuban je rekao da će se, ako se kandiduje, kandidovati kao republikanac. Rekao je i da bi Trampov protivkandidat trebalo da ume da odgovori Trampu istom merom i da razgovara svakodnevno i svuda s Trampovom bazom pristalica, da bi videli kako izgledaju prava rešenja.
Lekcija Forda i Regana
Dugotrajnu borbu bivšeg američkog predsednika Džeralda Forda i njegovog izazivača, tadašnjeg kalifornijskog guvernera Ronalda Regana, 1976. godine, mnogi pamte još i danas.
Borili su se na sve moguće načine, a njihovi savetnici iz kampanja i dan-danas se smeju kad se sete šta su sve morali da rade kako bi privukli izaslanike da glasaju za njihove kandidate. Vodili su ih kriz Belu kuću, nudili večere, zapošljavali rođake i slično.
Fordov savetnik Stju Spenser kaže da Tramp ima sve mogućnosti na raspolaganju da postupi na isti način, piše Si-En-En.