Dačić je istakao potrebu za dodatnim jačanjem svih kapaciteta Misije Unmika na Kosovu i Metohiji kako bi se obezbedio neophodan nivo zaštite osnovnih ljudskih prava i sloboda interno raseljenih lica i stvaranja optimalnih uslova za održiv povratak.
To, rekao je Dačić, uključuje i vraćanje imovine, odnosno garantovanje vlasničkih prava.
On je pozvao međunarodnu zajednicu da uloži dodatne napore kako bi se na KiM izgradilo društvo gde će se poštovati vladavina prava, kreirati uslovi za efektivno, nepristrasno i kredibilno procesuiranje ratnih zločina i rasvetliti sudbina nestalih, čime bi se dao podsticaj procesu pomirenja među zajednicama.
„Polazeći od činjenice da je konačno u potpunosti definisan pravni okvir za pokretanje i vođenje odgovarajućih postupaka pred Specijalnim sudom za zločine počinjene na Kosovu i Metohiji, očekujemo da će se, bez daljeg odlaganja, protiv svih osumnjičenih lica za zločine počinjene prema Srbima i drugim nealbancima na KiM, pokrenuti i voditi kredibilni sudski postupci“, naveo je Dačić na sednici SB UN o Kosovu.
On je poručio i da bez obzira na brojne sumnje, kritike i izazove sa kojima se u ovom procesu suočavala, Srbija je demonstrirala konstruktivnost i spremnost za iznalaženje kompromisnih rešenja koja nisu ni laka ni jednostavna.
Takav pristup, ukazao je Dačić, potvrđen je implementacijom, sa srpske strane, niza preuzetih obaveza u dijalogu, među kojima i nedavno realizovane integracije sudija i tužilaca u pravosudni okvir Pokrajine.
„Opredeljenje Srbije da se sva otvorena pitanja moraju rešavati mirnim putem, kroz dijalog, pre svega je motivisano jasnim uverenjem da takav pristup nema alternativu, te da u statusno neutralnom okviru doprinosimo miru i stabilnosti regiona i procesu njegove integracije u evropsku porodicu naroda“, naveo je Dačić.
Odgovoran pristup potvrđen je i hrabrom političkom odlukom poslanika Srpske liste da nakon održanih parlamentarnih izbora uđu u „vladu Kosova“ na čijem je čelu Ramuš Haradinaj, rekao je Dačić.
Ta odluka, dodao je srpski ministar, potvrdila je još jednom političko jedinstvo Srba na KiM i kontinuitet konstruktivne politike u zaštiti njihovog položaja i interesa.
Obrazlažući svoju odluku predstavnici „Srpske liste“ su saopštili, podsetio je, da su uslovi pod kojima su odlučili da učestvuju u „vladi Kosova“ više nego jasni, da su opredeljeni isključivom potrebom da se zaštite interesi Srba, te da je ključ svih njihovih zahteva formiranje ZSO, zaštita imovine i povratak raseljenih lica.
„Nažalost, moram da konstatujem da napori koje Srbija ulaže da se kroz kompromis na realan način pronađu statusno neutralna i zajednički prihvatljiva rešenja, nije praćen istim pristupom druge strane, posebno u odnosu na implementaciju do sada postignutih dogovora“, rekao je Dačić.
Istakao je i da mora da konstatuje da i danas, posle gotovo četiri i po godine, nema napretka u sprovođenju obaveza preuzetih u vezi sa uspostavljanjem Zajednice srpskih opština kao ključnog dela Prvog sporazuma o normalizaciji odnosa što, na iznenađenje Srbije, nije ni pomenuto u izveštaju.
„Uspostavljanje ZSO za nas predstavlja najvažnije pitanje, koje bi trebalo da doprinese unapređenju zaštite interesa Srba na Kosovu i Metohiji“, rekao je Dačić.
On je pozvao predstavnike privremenih institucija samouprave u Prištini da pokažu iskrenu volju i posvećenost dijalogu, da bez odlaganja pristupe uspostavljanju ZSO i izvrše preuzete obaveze kako bi najvažniji element Briselskog sporazuma konačno bio sproveden u delo.
Time bi, kazao je, izjave Ramuša Haradinaja da „dijalog nema alternativu“ i da „dijalog moramo vratiti ljudima, odnosno da je dijalog između naroda, a ne samo između političke elite“, dobile na kredibilitetu.
„Evidentan zastoj u dijalogu doveo je do niza problema u implementaciji postignutih dogovora. Priština i dalje krši odredbe Sporazuma o zvaničnim posetama budući da su, bez valjanog razloga, bile zabranjene posete ministra prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Mladena Šarčevića i direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marka Đurića", naveo je ministar.
Ukazao je da su, osim toga, i dalje evidentni problemi u oblasti slobode kretanja i integralnog upravljanja administrativnom linijom (IBM) — neadekvatan tretman raseljenih lica kojima se bez osnova za ulazak u Pokrajinu traže dodatni lični podaci i nepriznavanje pasoša koje izdaje Koordinaciona uprava MUP-a Srbije.
„U iskrenoj nameri da se iznađe trajno rešenje za pitanje Kosova i Metohije predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić je pozvao građane Srbije na unutrašnji dijalog, koji je u međuvremenu institucionalizovan kroz formiranje radne grupe. Trajno rešenje za Kosovo i Metohiju preduslov je napretka za Srbiju, ali i za ceo region“, rekao je Dačić.
Uvereni smo, kazao je, da je u odnosima sa Prištinom neophodan ozbiljan i odgovoran pristup, okrenut budućnosti.
Istakao je da Srbija želi da ponudi rešenje koje će doprineti stabilnosti regiona, političkoj saradnji i ekonomskom napretku, i koje neće biti uzrok novih podela, nerazumevanja i sukoba, već prilika za istorijski dogovor sa albanskom zajednicom na Kosovu i Metohiji.
„Imajući u vidu sve navedeno, želeo bih da iskoristim ovu priliku da apelujem na članice SB, kao i na predstavnike Prištine, da se svi zajedno fokusiramo na suštinska pitanja i postizanje trajnog i održivog rešenja za Kosovo i Metohiju, umesto da se bavimo tehničkim pitanjima poput dinamike i formata sastanaka“, naveo je Dačić.
Tanjug