Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Mladen Šarčević otvorio je okrugli sto koji u okviru unutrašnjeg dijaloga o Kosovu i Metohiji.
Ministar je podsetio da je dijalog započet na inicijativu predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića i naglasio da nije reč o dijalogu, već o ozbiljnom i kreativnom iznošenju stavova i predloga koji treba da pomognu u formulisanju političke platforme i izgradnji širokog nacionalnog konsenzusa o pitanjima od prioritetnog nacionalnog i državnog značaja.
„Ideja današnjeg sastanka je da naučnici u kratkoj formi iznesu rezultate naučnih istraživanja i naučnoistraživačkih projekata koji se odnose na različite aspekte problema Kosova i Metohije, istorijskog, arheološkog, etnografskog, društvenog, demografskog, sociološkog, politikološkog, filozofskog i drugih. Jednostavno, da se uključe u dijalog slobodno izražavajući mišljenja, stavove, ideje i predloge“, rekao je Šarčević, saopštava Ministarstvo prosvete.
Ministar je naglasio da su društvene i humanističke nauke od strateške važnosti za svaku državu, jer ne samo da izučavaju nego i stvaraju vrednosti jedne zajednice, podržavaju i objašnjavaju identitet jedne države, nacije, regije, konačno jednog naroda ma gde živeo.
Direktor Instituta za savremenu istoriju Momčilo Pavlović smatra da je rešenje u širim integracijama, jer je, kaže, istorija to pokazala.
„Danas se Srbi i Albanci slažu samo u jednom – a to je da i jedni i drugi žele u EU. Dakle, šira integracija, istovremeni ulazak u EU, a onda diktiranje evropskih standarda i na prilike na ovom prostoru“, rekao je Pavlović.
Drugo rešenje je, navodi, stvaranje zajednice slobodnih balkanskih naroda, odnosno balkanskih država, što je takođe poznato u istoriji.
Treće je, prema njegovom mišljenju, međunarodna konferencija po unapred utvrđenim principima, uz učešće velikih sila i zainteresovanih strana, a koja bi istovremeno uzela u razmatranje i srpsko-albansko pitanje na Balkanu, uvažavajući njihove interese.