Pismo generala u penziji upućeno pojedinim članovima Kongresa SAD iz Demokratske partije objavio je član Predstavničkog doma Ted Li.
Prema rečima Džuasa, u slučaju iznenadnog početka sukoba američki kontingent, koji ima 28.500 vojnika, kao i južnokorejska vojska, naći će se u situaciji u kojoj protivnik ima „ogromnu brojčanu prednost“.
„Za razliku od svih sukoba od vremena Korejskog rata, ne bismo imali mogućnost da pojačamo snage pre početka borbenih dejstava“, upozorio je general.
Za slanje novih vojnika i isporučivanje municije u takvim uslovima bilo bi potrebno nekoliko meseci, a baze na kojima bi se oni grupisali pre upućivanja na front mogle bi da budu napadnute konvencionalnim ili hemijskim oružjem.
Džuas je, takođe, naveo da je za uništenje severnokorejskih raketa i artiljerijskih uređaja koji predstavljaju pretnju 25-milionskom Seulu, potrebno znatno vreme čak i u idealnim uslovima.
Za to vreme severnokorejska vojska bi uspela da pričini ogromnu štetu, naglasio je general. Varijanta u kojoj bi Amerikanci uspeli u prvom napadu da unište nuklearni potencijal Severne Koreje krajnje je malo verovatna, smatra američki general.
Moguća upotreba hemijskog i nuklearnog oružja takođe bi otežala odbranu Južne Koreje i evakuaciju civila iz zone sukoba. Među ostalim opasnostima za američku vojsku Džuas navodi severnokorejske specijalne jedinice koje bi mogle da otvore drugi front u američkoj pozadini, severnokorejsku podmorničku flotu i sajber-napade severnokorejskih hakera na sisteme upravljanja vojskom.