Kao prvi korak, francusko-italijanski konzorcijum EUROSAM i turske kompanije razmotriće sistem zasnovan na raketnom sistemu SAMP-T koji je proizveo EUROSAM i utvrdiće zajedničke potrebe triju zemalja, prenosi Rojters pozivajući se na iste, neimenovane izvore.
Izvori u Ministarstvu odbrane Turske kažu da će Turska, Francuska i Italija ojačati saradnju na polju zajedničke proizvodnje vojnih elektronskih sistema, softvera i simulacionih sistema i ratne opreme, kao i vazdušnih i raketnih odbrambenih sistema.
Pismo o namerama potpisano je u Briselu, gde je turski ministar odbrane Nuretin Čanikli učestvovao na sastanku ministara odbrane NATO-a.
Turska, koja je članica NATO-a, iznela je plan za kupovinu ruskih raketa zemlja—vazduh S-400, odluku koja je u nekim zapadnim prestonicama viđena kao prezriv postupak prema Alijansi, s obzirom na tenzije sa Moskvom zbog Ukrajine i Sirije.
Sporazum sa Rusijom izaziva zabrinutost i zbog toga što to oružje ne može biti deo odbrambenog sistema NATO-a.
Turska, međutim, istovremeno pregovara sa konzorcijumom EUROSAM, a generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg izjavio je prošlog meseca da mu je turski predsednik Redžep Tajip Erdogan rekao da Ankara pregovara o kupovini vazdušnih odbrambenih sistema od Francuske i Italije, pored S-400.