Nakon što je kosovski premijer Ramuš Haradinaj juče saopštio da je jedino rešenje za demarkaciju granične linije sa Crnom Gorom „međunarodna arbitraža“, na relaciji Priština—Podgorica u najavi je i novi problem, koji bi potencijalno mogao biti uzrok još ozbiljnijeg zahlađenja odnosa.
Kako ovih dana saznajemo, Kosovska agencija za privatizaciju (KAP) odlučna je da dokaže da je firma „Rekreaturs“ iz Prištine navodni vlasnik 33 hiljade kvadrata zemlje na crnogorskoj obali, u zaleđu plaže Kamenovo, nadomak Budve. Vlasništvo nad atraktivnom lokacijom na samoj pjeni od mora Priština pravda činjenicom da je nekada tamo bilo izgrađeno odmaralište za radnike sa Kosova.
Kako trenutno stvari stoje, dodatno pogoršanje odnosa između Crne Gore i Kosova je maltene izvjesno, pri čemu mnogi u Crnoj Gori primjećuju da Podgorica nije dočekala naročitu zahvalnost Prištine za priznanje kosovske državnosti.
Komentarišući za Sputnjik sve zategnutije odnose između Crne Gore i Kosova, analitičar Vojin Grubač ocjenjuje da je crnogorsko priznanje Kosova uz pokroviteljstvo SAD bilo samo dodatni korak u pravcu stvaranja „velike Albanije“.
Kako dodaje naš sagovornik, SAD na Balkanu aktivno rade na velikoalbanskom projektu, i to se vidi kroz „stvaranje kriminalne marionetske narko-države Kosovo, tekućeg procesa otvorene destabilizacije Srbije i Makedonije, ali i narastajućih albanskih incidenata u Crnoj Gori — čiji je konačni cilj albanska autonomija“.
Da bi u konkretnom slučaju ostvarili projekat „albanske autonomije u Crnoj Gori“, Amerikanci su, kako Grubač pojašnjava, prethodno primorali crnogorski režim da za njihov račun završi tri stvari:
„Prvo, da vlast Crne Gore pokaže neprijateljstvo prema Srbiji, kroz priznavanje Kosova. Drugo, da pokaže neprijateljstvo prema Rusiji, kroz uvođenje sankcija i scenario lažnog državnog udara. I konačno treće, da podijeli pravoslavno stanovništvo u Crnoj Gori, te dvotrećinsku većinu pravoslavaca — Srba i Crnogoraca, koji su bili za zajedničku državu — žigoše kao ’neprijatelje‘, i time ih žestoko naljuti svojim bestidnim ponašanjem“.
„Nemajući zaleđe u Srbiji i Rusiji, niti podršku pravoslavne većine u Crnoj Gori, koju šikanira kao ’neprijatelje države‘, crnogorska vlast je stvorila, pod dirigentskom palicom Ambasade SAD u Podgorici, idealne uslove da pipci Velike Albanije po Crnoj Gori čine što im je volja, a da Vlada Crne Gore u većini slučajeva uopšte ne smije reagovati, pa čak ni kroz verbalni, ili medijski protest ili osudu“, napominje Grubač.
Kako Grubač dodaje, pokazavši priznanjem Kosova „strah od ’velike Albanije‘, crnogorski režim je praktično navukao sebi omču na vrat“.
„Aktuelna crnogorska vlast ne smije uložiti protest zbog otvorenog učešća Tirane u stvaranju koalicije albanskih partija u Tuzima, nadomak Podgorice, što se desilo prije nekoliko dana. Da ne govorimo o kukavičluku zbog nepostojanja protesta zvanične Podgorice zbog srednjoškolskih udžbenika u Albaniji, gdje je dio Crne Gore u sastavu ’velike Albanije‘. Sve to govori o strahu i bespomoćnosti crnogorskog režima“, podvlači Grubač.
U skladu sa takvom politikom, naš sagovornik upozorava da će Amerikanci i Srbiji i Crnoj Gori, ako se i dalje budu savijale pod pritiscima projekta „velike Albanije“, postepeno ponuditi i dati „makedonizaciju, a potom i razgradnju“.
„Ne može se isključiti varijanta da su SAD nasilno uvukle Crnu Goru u NATO da bi se dalje iživljavale nad njom u novim uslovima. Zato je i dalje unižavaju albanskim incidentima, guraju u dužničko ropstvo do ruba finansijskog kolapsa, a na kraju je, moguće, i izmlate batinom ’velike Albanije‘ — i to sve pod NATO kišobranom“, zaključuje Grubač.