Slično je bilo i juče, kada je crnogorska policija u akciji nazvanoj „Boka 3“ izvršila pretrese na 27 lokacija na području Herceg Novog, Kotora, Tivta, Nikšića i Danilovgrada. Pretresi su izvršeni u stanovima i drugim prostorijama koje koristi više članova organizovanih kriminalnih grupa i bezbjednosno interesantnih lica.
Da li crnogorske vlasti napokon imaju ozbiljnu namjeru da se obračunaju sa organizovanim kriminalom? Crnogorski novinar koji prati ovu temu godinama, Dražen Živković, za Sputnjik kaže da najnovije policijske akcije „nemaju za cilj da se iskreno obračunaju sa kriminalcima, već da se samo koliko-toliko umiri javnost koja je s pravom zabrinuta da će u narednom periodu doći do eskalacije sukoba unutar klanova“.
„Pretresanjem stanova i kuća osoba koje nisu ni blizu vrha kriminalnih piramida država svjesno pokazuje da je nemoćna u obračunu sa organizovanim kriminalom. Ako zaista žele da se istinski bore protiv kriminala, zar nije logično da policijsku akciju izvedu prvo u Splendidu, gdje se nalazi centar kriminalne moći u Crnoj Gori i da tako pokažu da stvarno imaju namjeru, volju i moć da stanu na put kriminalu“, kaže Živković.
Sagovornik Sputnjika ocenjuje da je „organizovani kriminal zarobio Crnu Goru“ i da sa „kozmetičkim akcijama“ kakve su one koje crnogorska policija sprovodi u posljednjih mjesec dana nema boljitka u borbi protiv kriminala.
„Ovim akcijama na udaru policije našao se osmi ili deveti ešalon kriminalaca, riječ je o raznim kuririma zamjenika vođa kriminalnih grupa. I šta imamo kao rezultat tih akcija? Nekoliko prijava, oduzeto nešto municije i novca i svi poslije nekoliko dana budu pušteni na slobodu. Eto, toliko o ozbiljnosti ovih policijskih akcija. Naravno sve te akcije sprovode se u momentu kad i policija zna da se vođe kriminalnih grupa ne nalaze u Crnoj Gori, tako da im ove akcije ne mogu ni nauditi. Zato, uvjeren sam, ovakve policijske akcije neće zaustaviti dalju eskalaciju sukoba između klanova“, kaže Živković.
Naš sagovornik, nažalost, nije pretjerani optimista ni kada je u pitanju efekat djelovanja crnogorske policije u pravcu poboljšanja bezbjednosti običnih građana, za koje kaže da će biti na udaru dokle god postoji sprega države sa organizovanim kriminalom.
„Građani se i prije ovakvih akcija i poslije njih jednako nebezbjedno osjećaju. Tačnije, osjećaju se ugroženo. Dok god postoji sprega između kriminalaca u vrhu vlasti i kriminalaca u organizovanim kriminalnim bandama, građani su ti koji će plaćati ceh“, smatra Živković.