„Osim vojne, logističke i medicinske pomoći, SAD militantima pružaju stratešku podršku. Sada kada se poraz DAEŠ-a u Siriji bliži kraju, prekookeanski sponzori traže puteve za povlačenje svojih štićenika. A među najverovatnijim pravcima je Avganistan“, navodi se u članku Bondareva objavljenom u „Rosijskoj gazeti“.
Rusija je u okviru operacija u Siriji uspela da naruši ekonomiju terorističke grupe DAEŠ koja direktno zavisi od prodaje goriva, smatra Bondarev.
„Uspeli smo da ugrozimo ekonomiju DAEŠ-a, koja direktno zavisi od prodaje ugljovodoničnih proizvoda. Tako je pre dve godine, kada je Rusija tek započela operaciju u Siriji, budžet terorističke organizacije dobijao oko 50 miliona dolara mesečno od prodaje nafte u zemlji (tri milijarde dolara godišnje)“, navodi Bondarev u svom članku.
Prema njegovim rečima, u nekim periodima taj iznos dostigao je i do deset miliona dolara dnevno, a sada su se prihodi DAEŠ-a od trgovine naftom smanjili na 3-4 miliona dolara mesečno.
„Finansijski gubitak uslovio je ozbiljan problem sa popunjavanjem vojnotehničkih i ljudskih resursa sa kojima se sada suočavaju borci“, ističe Bondarev.
Teroristička organizacija DAEŠ je 2014. godine zauzela značajna područja u Siriji i Iraku. Koalicija na čelu sa Sjedinjenim Američkim Državama počela je borbu protiv njih, ali u Siriji ona operiše bez saglasnosti vlasti zemlje. Rusija sprovodi operaciju protiv DAEŠ-a u Siriji od septembra 2015. godine na zahtev zvaničnog Damaska.
O radu Rusije i SAD u Siriji
Bondarev smatra postoji mala nada za pozitivne promene u saradnji Rusije i SAD u Siriji.
„Naravno, ne treba gajiti iluzije o oštroj preorijentaciji Sjedinjenih Američkih Država na put istinske borbe protiv terorista. Ali da li postoji nada za pozitivne promene u saradnji Rusije i SAD u Siriji? Iskreno govoreći, postoji mala nada“, kaže Bondarev.
Ranije je zamenik ministra spoljnih poslova Rusije Sergej Rjabkov izjavio da Moskva poziva Vašington da se uzdrži od ograničavanja kontakata sa Rusijom na vojnoj liniji. Prema njegovim rečima, Sjedinjene Američke Države iznose izgovore kako ne bi nastavile punu saradnju u ovoj oblasti.
Pentagon je za Sputnjik izjavio da „predstavnici američke i ruske vojske nastavljaju da sarađuju na ograničenom broju pitanja“ i „po potrebi održavaju kontakte na visokom nivou“, „ali Ministarstvo odbrane je suspendovalo vojnu saradnju sa ruskim oružanim snagama nakon ilegalne aneksije Krima“. Ministarstvo odbrane objasnilo je da su ova ograničenja propisana zakonom o nacionalnoj odbrani Sjedinjenih Američkih Država.
Krajem oktobra portparol Bele kuće Sara Sanders saopštila je da bi Sjedinjene Američke Države želele da sarađuju sa Rusijom „o određenim stvarima koje su posebno važne za nacionalnu bezbednost (SAD)“, konkretno u Siriji.