„Treba napomenuti da u ovim oblastima i dalje operišu, iako su razbacane, prilično velike grupe radikalnih terorističkih organizacija koje ometaju uspostavljanje mirovnog procesa u ovim zonama, koji koriste teritorije koje su delimično pod kontrolom umerenih oružanih grupa, da bi granatirale na vladine trupe, čime, naravno, izazivaju recipročnu artiljerijsku reakciju. To sve pomalo kvari ovaj proces. Ali mi sada pokušavamo da razradimo mehanizam reagovanja na takve akcije da bismo zaštitili civilno stanovništvo u oblastima deeskalacije“, naglasio je on.
Lavrentjev je izrazio nadu da u narednih mesec-dva neće ostati naselja u Siriji koja će služiti kao uporišta za oružane formacije.
„Borba protiv DAEŠ-a se nalazi u završnoj fazi. Svi se veoma nadamo da u narednih mesec-dva, bar u Siriji, neće ostati oružanih formacija, nekih naselja koja služe kao uporišta terorističkih grupa“, rekao je Lavrentjev na konferenciji za novinare.
S tim u vezi, Lavrentjev je dodao da je „došlo vreme da se razmišlja o političkom rešenju“.
U sedmoj rundi razgovora u Astani bilo je reči i o zoni deeskalacije na području Idliba i razmeštanju posmatrača u toj oblasti.
„Danas smo razgovarali o pitanju ove važne zone deeskalacije na području Idliba. On je najkomplikovaniji, jer tamo dosad nisu razmešteni posmatrački punktovi turskih oružanih snaga, kao ni iranski posmatrački punktovi, uključujući i rusku vojnu policiju“, naveo je on.
Lavrentjev je rekao da na terenu postoji niz poteškoća uslovljenih činjenicom da se na području Idliba „i dalje nalazi i operiše mnogo različitih radikalnih grupa, prvenstveno Nusra front“.
Oružani sukob u Siriji traje od marta 2011. godine. Prema podacima UN, u sukobu je od tada poginulo više od 220 hiljada ljudi. Pregovori o rešavanju krize održavaju se u Astani i Ženevi.