Afife Abedi, član grupe za izučavanje Evroazijskog regiona, smatra da bi glavna tema trebalo da bude pitanje zajedničkog suprotstavljanja težnjama SAD na Bliskom istoku, kao i njihovoj ekspanzionističkoj politici u Siriji i u Iraku.
„Smatram da je tema kojoj Vladimir Putin i Hasan Rohani moraju posebno da posvete pažnju naša zajednička politika i stavovi povodom ekspanzionističke politike SAD. Vašington sprovodi režim sankcija protiv obe naše države, a uključio nas je čak u zajednički nacrt zakona za koji se lobira u Kongresu. Po mom mišljenju, takva agresija Vašingtona pokazuje da vlasti SAD žele da oslabe naše dve države“, ističe Abedi.
Sagovornik Sputnjika dodaje da se poseban naglasak mora staviti na jačanje saradnje Irana i Rusije u regulisanju situacije u Siriji, kao i da su dosadašnji zajednički napori predstavljali prelomnu tačku u ovom veoma teškom i složenom vojnom konfliktu.
„Trebalo bi nastaviti tu saradnju, posebno imajući u vidu da SAD i njihovi saveznici pokušavaju da unesu razdor i da zabiju klip u točkove svim državama koje se deklarišu kao saveznici „nezgodnog“ Bašara el Asada i svim onim snagama koje pokušavaju da reše i zaustave ovaj krvavi konflikt. Zato smatram da Iran i Rusija, kao garanti mira i stabilnosti u čitavom ovom napetom i teškom procesu, moraju aktivno da se odupru ambicioznim ciljevima SAD i njihovih saveznika“, naglašava Abedi.
Ahmad Vahšite, ekspert za iransko-ruske odnose i glavni urednik portala „Raša vjuer“ pretpostavlja da će Vladimir Putin pokloniti pažnju pitanjima bliže kooperacije u vojnoj sferi u Siriji, ali i pitanjima ko će i kako obnavljati ratom razorenu zemlju.
„Svakako je aktivna saradnja naše dve države u smislu regulisanja sirijskog konflikta iznela našu dugogodišnju saradnju na viši nivo i stvorila od nas strateške saveznike. Trebalo bi nastaviti tu saradnju, ne samo u vojnoj sferi već i povodom obnavljanja i izgradnje. Osim toga, postoji i problem oko nezavisnosti Iračkog Kurdistana, koji bi takođe trebalo zajednički oceniti. Osim svega navedenog, tu je i nuklearni program Irana i američki pokušaji njegovog gašenja. Ovo pitanje je od posebne važnosti i za Teheran i za Moskvu“, navodi Vahšite.
Iranski doktor nauka Hamid Reza Azizi, viši naučni saradnik Centra za izučavanje Irana i Evroazije i profesor na katedri regionalnih studija na Univerzitetu Šahida Behešti, nada se da ruski lider neće zaobići pitanja koja se tiču kaspijskog basena i problema transportnog koridora „Sever—Jug“:
„Poseta Vladimira Putina povodom susreta predsednika triju država — Rusije, Irana i Azerbejdžana — jeste prilika da se prodiskutuje o temama od zajedničkog značaja. Jedna od njih je i pravni status Kaspijskog mora, i sva pitanja koja iz ovog proizilaze. Takođe, važna tema kojoj bi trebalo posvetiti posebnu pažnju jeste saradnja triju država i aktiviranje saobraćajnog koridora ’Sever—Jug‘“, naglašava Azizi.
Sagovornik Sputnjika dodaje da bi na bilateralnom susretu Putina i Rohanija tema sirijske krize morala da bude na dnevnom redu, imajući u vidu uspehe koji su postignuti na pregovorima u Astani.