Američka savezna velika porota podigla je optužnice protiv Pola Manaforta, bivšeg šefa predizbornog tima američkog predsednika Donalda Trampa, i njegovog nekadašnjeg poslovnog saradnika Rika Gejtsa, u okviru istrage specijalnog savetnika Roberta Mjulera o navodnom dosluhu između Rusije i predizborne kampanje Donalda Trampa.
Manafort i Gejts optuženi su po 12 tačaka, uključujući zaveru protiv SAD, zaveru za pranje novca i kršenje saveznih zakona o lobiranju i bankarstvu, kao i davanje lažnih izjava. Ovo su inače prve optužnice u istrazi o navodnom mešanju Moskve u izbore 2016. godine, a Manafort i Gejts, koji su se predali federalnim vlastima u Vašingtonu, izjasnili su se da nisu krivi.
Politički analitičar Aleksandar Pavić za Sputnjik kaže da optužnice protiv Trampovih nekadašnjih saradnika predstavljaju nastavak lova na veštice i raspirivanje veštačke antiruske histerije. Takođe, napominje Pavić, ovo je nastavak rata američke „duboke države“ sa američkim predsednikom.
„Bitno je da se podigne bilo kakva optužnica, po bilo koju cenu, jer to praktično sada postaje jedini način da se potpuno izmišljena priča o ruskom mešanju i Trampovoj saradnji sa Rusijom održi u životu, smatra analitičar Aleksandar Pavić. Za sve ovo vreme, od kraja prošle godine kada je praktično počela ova hajka, nije nađen ni jedan jedini dokaz za sve te tvrdnje i optužbe. Ovo je u stvari deo jednog velikog unutrašnjeg, političkog rata u Americi u koji je, ne svojom voljom, uključena Rusija, i ovo samo obećava dodatno zaoštravanje već naelektrisane političke scene u Americi“, ocenjuje Pavić.
Na pitanje da li ove optužnice mogu da ugroze mandat predsednika Trampa, Pavić kaže da Trampovi protivnici traže bilo šta što bi moglo da opravda pokretanje impičmenta, odnosno smene američkog predsednika.
„Naravno, njima će biti potrebno i da iduće godine dobiju demokratsku većinu, jer sa sadašnjom republikanskom većinom u Kongresu i Senatu vrlo su male šanse da bude pokrenut impičment. Međutim, 2018. godine imamo izbore za Kongres i za trećinu Senata i ako uspeju do tada da sruše ili spuste rejting Trampa i njegove partije, a demokrate odnese pobedu, onda postoji vrlo velika verovatnoća da bi bio pokrenut impičment. Nažalost, vidi se da u Americi pravne države više skoro da nema“, kaže Pavić.
Predsednik „Ist vest bridža“ Jovan Kovačić, međutim, ne veruje da će ove optužnice napraviti veliki problem američkom predsedniku.
„Na prvi instinkt mi deluje kao da smo ušli u neku ponovljenu, makartijevsku eru, pa ponovo vidimo opasne Ruse iza svakog kamena. Nisam siguran koliko je to dobro za zdravlje američkog društva, politike i ekonomije. Zapravo, mislim da je to nezdravo za njih i da ne vodi ničemu dobrom“, kategoričan je Kovačić.
Aleksandar Pavić podseća da je Tramp otpustio Manaforta onog trenutka kada su se u javnosti pojavile sumnje da je povezan sa bivšim ukrajinskim predsednikom Janukovičem i njegovom partijom.
„To govori koliko je Trampova kampanja bila obazriva što se tiče tih stvari. Međutim, staro pravilo je da ako hoćete nekoga da optužite, pogotovu u režimima koji nisu skroz demokratski ili nisu uopšte demokratski, a američki je već postao takav, vi ćete naći nešto. Zatim će antitrampovski mediji, koji su u ogromnoj većini u Americi, da urade svoje i da stvore atmosferu gde će biti jako teško da Tramp prođe neokrznut u svemu tome“, zaključuje Pavić za Sputnjik.