U tekstu pod nazivom „Ujedinjeni front EU u vezi sa Katalonijom krije jednu ili dve slabe karike“, list navodi da su „u velikoj većini, nacionalne vlade širom Evrope pokazale malo ili nimalo entuzijazma prema ideji katalonske nezavisnosti“.
„Oni žele da lideri Španije pokažu uzdržanost prema separatističkom izazovu. Ipak, vlade u Berlinu, Parizu, Londonu i drugde ne žele da se Španija raspadne, niti misle da secesionisti imaju pravnog ili legalnog osnova da to učine“, piše u tekstu.
Navodi se da „kada se bliže osmotri, ujedinjeni front EU krije jednu ili dve slabe karike“.
„Uzmite za primer bivšu jugoslovensku republiku Sloveniju. Kako su katalonski secesionisti nastavljali sa kampanjom, glasna izražavanja simpatije prema separatistima stigla su iz Slovenije. ’Mnoga slovenačka srca kucaju za katalonski narod‘, rekao je Borut Pahor, predsednik Slovenije, 1. oktobra na dan haotičnog referenduma o nezavisnosti koji je Madrid proglasio nelegalnim“, ukazuje se u članku.
„Fajnenšel tajms“ ocenjuje da je „emotivna veza Slovenaca sa katalonskim separatistima razumljiva“. List navodi da se „pre samo 26 godina, njihova zemlja oslobodila komunističke Jugoslavije i dosegla punu nezavisnost prvi put u svojoj istoriji“.
„Slovenci povlače paralele između njihovog iskustva kao male nacije, koja je živela pod nečim što su oni videli kao srpsku dominaciju u jugoslovenskoj federaciji, i iskustva Katalonaca, kojima smeta nadmoć Madrida“, piše u tekstu.
Tanjug