Informacija da je Moskva pružila pomoć Vašingtonu nalazi se u arhivskim dokumentima američke administracije koji se tiču istrage ubistva Kenedija. Ovaj dosije je objavljen protekle nedelje, nakon što je Donald Tramp naložio da se sa njega skine oznaka tajnosti.
Podaci da su SSSR predale dokumenta o Liju Harviju Osvaldu nalaze se u izveštaju koji je 2. decembra 1966. godine poslao Martin Votson specijalnom pomoćniku predsednika SAD Linkolna Džonsona koji je faktički bio načelnik aparata Bele kuće — direktoru FBI Edgaru Huveru.
„Posle ubistva predsednika Kenedija sovjetski ambasador Anatolij Dobrinjin je predao državnom sekretaru SAD predmet koji je, navodno, u potpunosti sadržao konzulski dosije Lija Harvija i njegove supruge Marine Osvalda koji je čuvan u Ambasadi SSSP-a u Vašingtonu. Zatim su sovjetske vlasti predale američkim vlastima dokumenta o hospitalizaciji Lija Harvija Osvalda u SSSR-u. Poslednje potvrđuju ranije dobijeni podaci koji ukazuju na pokušaj Osvalda da izvrši samoubistvo u Sovjetskom Savezu“, navodi se u izveštaju Huvera.
Taj memorandum koji je imao gif „službena tajna“ bio je posvećen reakciji sovjetskog rukovodstva na pogibiju 35. predsednika SAD.
Prema našem izvoru, rukovodeća lica Komunističke partije Sovjetskog Saveza smatrala su da su „ultradesne snage“ u SAD splele dobro organizovanu zaveru kako bi izvršili „puč“. Oni su mislili da ubistvo nije bilo delo jednog čoveka, već da je rezultat pažljivo planirane kampanje nekoliko ljudi. Prema njihovim osećanjima, ti ljudi su želeli da iskoriste ubistvo u antikomunističke svrhe u SAD i nameravali su da prekinu pregovore sa Sovjetskim savezom, da napadnu Kubu i da prošire rat dalje“, pisao je Huver koji je stvorio FBI 1935. godine i bio na njegovom čelu sve do svoje smrti 1972. godine.