„Nikoga ne brine nečija samozaštita, ako ta država nije agresor, tako da to pitanje ne bi trebalo da bude sporno“, smatra Volker.
Komentarišući svoje pregovore sa pomoćnikom predsednika Rusije Vladimirom Surkovim u Beogradu koji je održan 7. oktobra, Volker ih je nazvao „konstruktivnim“ i potvrdio da nije bilo proboja u njima.
„Ono čime se bavimo jeste to da pokušavamo da razjasnimo da li možemo da izradimo neke opšte ideje o tome kako mirovne snage mogu biti od koristi u planu rešavanja konflikta u Donbasu“, rekao je on.
Diplomata je izrazio mišljenje da takve snage mogu biti efikasne samo ako budu imale snažan mandat, jači od Moskve.
On je još jednom optužio Rusiju da raspiruje konflikt na istoku Ukrajine.
Poslanik Vrhovne rade iz „Bloka Petra Porošenka“ Mustafa Najom nakon sastanka sa američki specijalnim predstavnikom u Kijevu napisao je na Fejsbuku da se očekuje „da do kraja godine bude spremna rezolucija SB UN o mirovnoj misiji u Ukrajini“. Kako navodi ukrajinski poslanik, SAD žele da spreče učešće predstavnika Rusije u misiji.
Predsednik Saveta Federacije za međunarodne poslove Konstantin Kosačov prokomentarisao je Volkerove reči o mirovnoj misiji u Donbasu, naglasivši da su u pitanju pokušaji da se potkopaju Minski sporazumi.
„Ako je smisao Volkerove izjave dobro prenesen, očigledno je da je to pokušaj ili da se ukinu Minski sporazum, ili da se natera Rusija da stavi veto na rezoluciju SB UN“, rekao je Kosačov.
Senator smatra da, ako je verovati Volkerovim izjavama, mandat mirotvoraca UN isključuje učešće ruskih predstavnika.
„Sve to je u suprotnosti sa Minskim sporazumima koji su jedino rešenje za situaciju na jugoistoku Ukrajine“, dodao je Kosačov.