Prema rečima generala, ukoliko dođe do dogovora, Ankara neće moći da se integriše u jedinstveni sistem protivvazdušne odbrane Alijanse.
„Princip suvereniteta, naravno, važi za kupovinu vojne tehnike, ali su zemlje suverene i u donošenju svojih odluka tako i u slučaju moraju da se suoče sa posledicama te odluke“, odgovorio je Pavel na pitanje novinara o planovima Turske da kupi S-400.
Osim toga, on je istakao da čak i kao zaseban sistem koji nije integrisan u zajednički sistem, S-400 će u Turskoj stvoriti „komplikacije za sredstva saveznika koji bi potencijalno mogli da budu raspoređeni na teritoriji ove zemlje“.
Pavel smatra da bi sa strane Ankarinih saveznika u NATO-u bilo razumno razmatrati sva pitanja koja izazivaju zabrinutost pre završne faze zaključivanja sporazuma.
U septembru je objavljeno da je Ankara potpisala sporazum sa Moskvom o kupovini sistema S-400 i da je depozit već uplaćen. Zamenik načelnika sekretarijata za odbrambenu industriju Turske Ismail Demir izjavio je da će isporuke početi u naredne dve godine. Međutim, predsednika Rusije za vojno-tehničku saradnju, Vladimir Kožin, potom je rekao da se o rokovima još uvek raspravlja.
Komentarišući ugovor, portparol turskog lidera Ibrahim Kalin naglasio je da Ankara „razvija dobru saradnju sa Rusijom, ali to nije alternativa“ njenim odnosima sa Zapadom i NATO-om.