„U Kataloniji ne postoji problem kršenja ljudskih prava, jer Katalonci, koji su mi dragi i čiju kulturu poštujem, nisu pod represijom Španije. Ne može se povlačiti paralela sa Slovenijom i drugim zemljama bivše Jugoslavije s onime što se događa u Kataloniji“, rekao je Junker za portugalsku televiziju RTP.
Junker je dodao da ne želi „sutra ili prekosutra EU s 95 različitih zemalja“.
„Izgubili bismo kontrolu. Nacionalno jedinstvo i evropsko jedinstvo su stvari koje idu zajedno“, rekao je Junker čime je, kako navodi Hina, ponovo odbacio mogućnost posredovanja u sukobu između Barselone i Madrida.
Španski Senat će sutra glasati o merama koje je prošle nedelje predložio španski premijer Marijano Rahoj o raspuštanju katalonske vlade i raspisivanju vanrednih izbora u roku od šest meseci.
Te mere bi značile da bi španska ministarstva, tokom šest meseci, do organizovanja prevremenih katalonskih izbora, upravljala katalonskom policijom, finansijama, javnim medijima, telekomunikacijama i informatičkim službama.
Katalonski parlament tokom tog razdoblja ne bi mogao poništiti te mere niti predložiti novog predsednika regionalne vlade.
„Situacija je već malo izmakla kontroli, jer su vlada i jedan deo katalonskog parlamenta izašli iz okvira zakona. Španski ustav je prilično jasan — ne mogu se organizovati referendumi o otcepljenju“, rekao je Junker.
On je dodao da Evropa nema nikakvu ulogu u konfliktu Barselone i Madrida.
„Španci su ti koji treba taj problem da reše“, poručio je Junker.
Tanjug