Ispad se dogodio prilikom Trampovog dolaska u Kongres, gde je imao sastanak sa republikanskim senatorima, koje pokušava da pridobije za najavljenu poresku reformu, čemu se protive demokrate.
Rajan Klejton, član organizacije „Amerika preduzima akciju“ i jedan od aktivista grupe koja traži opoziv predsednika, bacio je na Trampa svežanj ruskih zastavica, uzvikujući „izdaja“.
„Tramp je izdajnik. Zašto razgovaraš o smanjenju poreza kada bi trebalo da govoriš o izdaji“, uzviknuo je Klejton.
Tramp i vođa republikanaca u Senatu Mič Makonel nisu se ni osvrnuli na ovu provokaciju, ali je začudila kasna reakcija obezbeđenja.
Vlasti Kapitola istražuju kako je Klejton uopšte uspeo da dođe do te lokacije, s obzirom na stroge mere bezbednosti i provere koje se prolaze prilikom ulaska u zgradu.
Tridesetšestogodišnji Klejton je, zajedno sa novinarima, bio na samo nekoliko metara od američkog predsednika kada je bacio ruske zastavice na kojima je pisalo „Tramp“. On je priveden i protiv njega je pokrenuta prijava zbog „nezakonitog ponašanja“.
Međutim, ovo nije prvi Klejtonov ispad te vrste. On je takođe u julu bio među grupom novinara u Senatu, a tada je ruske zastavice bacio na Trampovog zeta, Džareda Kušnera.
Tramp je zbog navodnih veza sa Rusijom, još od prošlogodišnje predizborne kampanje, meta svojih političkih protivnika. Demokrate su Trampa optuživale da radi sa ruskim zvaničnicima i službama u cilju izborne pobede, a taj „lov na veštice“ je nastavljen do danas.
Američki predsednik i ruske vlasti te optužbe kategorično negiraju, nazivajući takve tvrdnje „neosnovanim“.
„Donald Tramp se, otkako je stupio na mesto predsednika, stalno suočava sa takvim provokacijama. I poslednja provokacija, koja se dogodila u zgradi Kongresa, govori o tome da je optužba da Tramp ima neku ’vezu‘ sa ruskim establišmentom, predstavnicima ruske političke elite, još jedan pokušaj da se izvrši pritisak na američkog predsednika. Takve optužbe se stalno čuju. Između ostalog, Trampu je i sada poručeno da ne treba da raspravlja o smanjenju poreza na Kongresu, već da se istražuje ’izdaja‘. Trampovi protivnici stalno koriste takve instrumente, kako bi pokrenuli novu hajku, pre svega u informacionom prostoru, gde se Tramp smatra čovekom veoma tesno povezanim sa Rusijom i da svoju pobedu na izborima duguje ’ruskim hakerima‘“, rekao je za Sputnjik ruski analitičar Nikita Danjuk.
Tramp svoje političke oponente označava kao „vašingtonsko blato“, a dolaskom na vlast je obećao da će to blato „isušiti“, podseća ekspert.
„Američka politička elita je to doživela kao otvoreni izazov i paralelno je počela da stvara strukture, različite organizacije, čiji je glavni cilj diskreditacija Trampa i pokušaj da mu se vežu ruke. A najbolji mogući scenario je za njih postizanje impičmenta. Tako da će ovakve provokacije biti nastavljene“, zaključio je Danjuk.
Ta epizoda sa bacanjem ruskih zastava na Trampa je snažan pokazatelj da je Rusija u epicentru preterane pažnje u SAD, smatra publicista, politikolog i šef Moskovskog politikološkog kluba Jevgenij Benj.
„Na ’rusku kartu‘ Amerikanci su počeli da igraju još u vreme Baraka Obame. Rusija je navodno izvor svog zla i to u unutrašnjoj politici SAD“, dodao je on.
Po njegovom mišljenju, na „rusku kartu“ američki političari igraće još dugo.
„Amerikancima je vreme da se pozabave sobom a ne Rusijom, jer je ta antiruska retorika postala satelit američke unutarpolitičke nestabilnosti“, zaključio je Benj.