On ne veruje da SAD planiraju da napadnu nekoga, a najavu generala Ratnog vazduhoplovstva SAD Dejvida Goldfejna tumači kao želju američkog vojnog vrha da posade tih aviona steknu dodatna iskustva.
„Međutim, tu postoji i određena vrsta političke poruke, to jest demonstracija sile. Ali, ako sagledamo stvari realno, male su šanse da će u doglednoj budućnosti doći do korišćenja nuklearnog oružja. Ova poruka je pre svega namenjena Severnoj Koreji i Iranu, budući da su se odnosi između Vašingtona i Teherana pogoršali, a Tramp želi da izađe iz nuklearnog sporazuma sa Iranom“, kaže Ponomarenko.
On dodaje da, kao svaka velesila, SAD uzimaju u obzir mogućnost vojnog sukoba sa protivnicima najvišeg nivoa, poput Kine i Rusije, koja poslednjih godina jača avijaciju.
„Međutim, u sadašnjim okolnostima takav scenario je potpuno nemoguć, što ne znači da se SAD ne spremaju za takav scenario“, rekao je Ponomarenko.
Ruski vojni analitičar Aleksej Leonkov, direktor časopisa „Arsenal Otadžbine“, kaže da Moskva, kao i njen saveznik Peking, imaju velike mogućnosti da odgovore na ovaj američki potez koji je usmeren prvenstveno protiv Severne Koreje i koji direktno ugrožava istočne granice Rusije i Kine.
On kaže da Severna Koreja ima svoje sisteme PVO i PRO, ali da oni nisu u stanju da odbrane zemlje u slučaju eventualne američke agresije.
„Međutim, Rusija i Kina imaju veoma moderne sisteme PVO i PRO i ako treba, Rusija je spremna da odgovori uz pomoć S-300, S-400, sistema ’Buk‘ i ’Tor‘, kao i uz pomoć lovaca-presretača MiG-31. Trebalo bi imati u vidu da je B-52 dobar bombarder, ali on je ipak malo zastareo i postao je pogodna meta za savremene sisteme PVO“, kaže Leonkov.
On na kraju ističe da diplomatija i dalje ostaje najbolji način da se spreči ludilo, koje, prema njegovim rečima, SAD, izgleda, planiraju na Korejskom poluostrvu.