Salman je u utorak otkrio novi projekat: grad će se zvati Neom, a biće smešten na severozapadnoj obali Crvenog mora.
„U Neomu želimo da stvorim nešto novo… Okupljamo inovatore iz celog sveta kako bismo ga stvorili“, rekao je Salman na investicionoj konferenciji u Rijadu.
Grad, koji će se prema planovima proširiti na Egipat i Jordan, obuhvatiće 26.500 kvadratnih kilometara, što je površina 33 puta veća od Njujorka. Saudijci takođe nameravaju da izgrade „veličanstven novi most“ između Egipta i Saudijske Arabije koji će „povezivati Aziju s Afrikom“.
Za izvršnog direktora projekta Neom imenovan je Klaus-Kristijan Klajnfeld, koji je između 2005. i 2007. bio prvi čovek „Simensa“ u Nemačkoj.
„To je 26.500 kvadratnih kilometara. Kad kažemo grad, zapravo nije tačno, biće to više gradova i sela“, objasnio je Klajnfeld na konferenciji.
Projekat će „doneti tone novca na vrlo dobar način“, dodao je on.
Saudijska Arabija planira da uloži 500 milijardi dolara u projekat, prenosi državna novinska agencija SPA, a predviđa se da će prva faza biti gotova do 2025.
Najavljujući ambiciozne razvojne planove, Salman je rekao da je Neom samo jedna u nizu privrednih i društvenih reformi kojima će se modernizovati Saudijska Arabija.
„Nismo ono što smo bili u prošlosti, vraćamo se umerenom islamu koji je otvoren celom svetu i svim religijama“, rekao je on na investicionoj konferenciji.
„Želimo da živimo normalan život, život koji odražava našu umerenu religiju, naše običaje. Mislim da su nedavno preduzeti jasni koraci i verujem da ćemo vrlo brzo iskoreniti ostatak ekstremizma“, dodao je Salman.
Saudijskom Arabijom dominira vehabijska škola islama, ali kraljevina polako uvodi promene, dopuštajući strana ulaganja i ublažavajući neke zakone, među kojima je nedavna odluka kojom je dopušteno ženama da voze automobil.
Stručnjak za Saudijsku Arabiju Gvido Stajnberg, zaposlen na Institutu za međunarodna i bezbednosna pitanja sa sedištem u Berlinu, rekao je da je iznenađen Salmanovim izjavama i utvrdio da Saudijska Arabija prvi put daje „detaljan opis smera u kom bi te reforme trebalo da idu“.
Stajnberg predviđa da mere vode prema Saudijskoj Arabiji u kojoj će „konzervativni verski učitelji biti sve više marginalizovani, a da će liberalniji slojevi društva moći slobodnije da dišu i raduju se većoj slobodi“.
Kraj dominacije šiita?
Ipak dodaje da ostaje nejasno „hoće li to značiti da će biti okončana diskriminacija dva miliona šiita u zemlji“. Saudijski šiiti dugo optužuju vlasti za diskriminaciju, ali Rijad optužbe opovrgava.
Salman velike napore ulaže u promociju reformskog programa „Vizija 2030“, pokrenutog pre dve godine s ciljem diversifikacije privrede, tj. manje zavisnosti od nafte, stvaranja potpuno novih sektora za zapošljavanje mladih i otvaranja dosad zatvorenog saudijskog društva.
Reforme predviđene „Vizijom 2030“ trebalo bi, između ostalog, da doprinesu tome da četvrtina od 20 milijardi američkih dolara, koliko su Saudijci potrošili na zabavne parkove u obližnjem Dubaiju, ostane kod kuće.