„Za razliku od referenduma u Kataloniji, koji je bio jednostrani potez katalonske vlade, referendumi u italijanskim regijama Veneto i Lombardija su legalni. Oba referenduma su uspela, naročito onaj u Venetu, gde je gotovo šezdeset odsto građana izašlo na birališta, od čega je ogromna većina glasala za veću regionalnu autonomiju. Vrlo je važno da su ti referendumi sprovedeni u skladu s italijanskim zakonima“, kaže Jakovčić.
Referendumi sprovedeni u Italiji mogu da budu dobar evropski model koji omogućava građanima koji žele veću regionalnu autonomiju da se o tome izjasne, ocenjuje poslanik IDS. U Lombardiji je na referendum izašlo samo 36 odsto građana, ali to je, prema tamošnjim pravilima, dovoljna izlaznost. Ti su referendumi izgrađeni na Ustavu i demokratskim načelima italijanskog društva, dodaje Jakovčić.
„Taj model referenduma dobar je i za Hrvatsku. Postoje hrvatske regije, Istra i neke druge, u kojima su aktivni pokreti koji se zalažu za veću autonomiju. Pitajmo građane da li žele ili ne veću autonomiju svojih regija“, predlaže Jakovčić.
Podsetio je da je u vreme Račanove vlade stidljivo počeo proces decentralizacije. Tada su sistemi zdravstva i obrazovanja počeli da bivaju decentralizovani, tako da su županije i gradovi koji su želeli da preuzmu veća ovlašćenja nad tim sistemima, takva ovlašćenja mogli i da dobiju, kaže Jakovčić. Za to su županije i gradovi mogli da računaju i na veća finansijska sredstva iz državnog budžeta.
„To je odličan model koji smo počeli da razrađujemo 2001. i 2002. Nažalost, s tim projektom smo stali“, izjavio je Jakovčić.
„Pozivam da razmislimo na koji način možemo da postignemo viši stepen decentralizacije u Hrvatskoj. Siguran sam da bi dublja decentralizacija bila na dobrobit svih hrvatskih građana“, zaključio je Jakovčić.