U provinciji Fars ima više od 3.000 mesta na kojima se mogu naći arheološki ostaci koji imaju status nacionalnog nasleđa, a to je tek devet posto od ukupnog broja istorijskih nalazišta i atrakcija Irana. U ovoj provinciji se takođe nalaze i ruševine čuvenog Persepolja, kao i Pasagrad i vrtovi Eram.
Arheološki projekat je bio organizovan u saradnji sa Univerzitetom grada Širaz i Iranskim centrom arheoloških istraživanja. Prema rečima rukovodioca istraživačke grupe Hasanali Araba, prva faza ovog projekta je ostvarena prošle godine. Naučnici su uspeli da nađu oko hiljadu predmeta čija je starost procenjena na otprilike 5.000 godina do nove ere. Već u drugoj fazi su nađeni predmeti stariji od 6.500 godina.
Nađeni fragmenti drevnih naseobina mogu da posluže kao važan izvor informacija o tome kako su ljudi ovde živeli i mogu da nam pomognu da shvatimo kako su kuće tada bile raspoređene u naseljima. Osim toga, otkriveni su i predmeti iz epohe Sasanidskog carstva.
„Našli smo predmete za koje verujemo da nisu bili direktno položeni, odnosno zakopani na groblju. Zato se može zaključiti da su drevni žitelji ovog kraja bili nomadi“, govori još jedan od rukovodilaca istrživačke grupe Alireza Sardari.
O tome koliko su važna ova nalazišta i nađeni fragmenti iz perspektive daljih arheoloških istraživanja za Sputnjik govori Hekmatola Molasalehi, čuveni iranski arheolog i profesor Teheranskog i Atinskog univerziteta:
„Iskopavanja su vršena uz budno oko profesionalaca, stručnjaka i istoričara iz Orgnizacije kulturnog nasleđa Irana. Sada se radi na još detaljnijim mikroskopskim analizama pronađenih predmeta i fragmenata. Nađeni ostaci mogu nam pomoći da shvatimo i to kako je izgledalo domaćinstvo unutar zidova kuće.“
Molasalehi ističe da je vrlo verovatno da će još drevnih iskopina biti nađeno bukvalno pod nogama stanovnika Širaza imajući u vidu da su u Teheranu tako sasvim slučajno nađeni ostaci koji datiraju još iz neolita.