Američki državni sekretar Reks Tilerson izjavio je da će ujedinjene snage koalicije pod vođstvom SAD i Sirijskih demokratskih snaga nastaviti da se bore protiv terorista DAEŠ-a i nakon njihovog proterivanja iz sirijske Rake.
Operacija za oslobađanje tog grada, donedavne nezvanične prestonice DAEŠ-a u Siriji, počela je 6. juna.
„Delujući u složenim gradskim uslovima i uz vodeću ulogu lokalnih odreda, etnički raznovrsne formacije Sirijskih demokratskih snaga izvele su sa velikom efikasnošću i profesionalizmom operaciju oslobađanja Rake“, naveo je načelnik operativne uprave koalicije, general Džonatan Braga.
Američki državni sekretar je čestitao sirijskom narodu na oslobađanju grada i izjavio je da je uspeh koalicije jedna od etapa na putu ka mirnom rešavanju sirijske krize.
„Smanjenje nivoa nasilja u Siriji omogućiće Sjedinjenim Državama, kao i našim saveznicima i partnerima, da se još jače usredsrede na diplomatske napore pod okriljem Ujedinjenih nacija. Oni su predviđeni rezolucijom Saveta bezbednosti 2254, koja treba da omogući podužu političku tranziciju, u okviru koje će biti uzeta u obzir volja sirijskog naroda“, naveo je Tilerson.
Dalje nema kud
Sirijske demokratske snage, u čijoj su osnovi kurdske formacije, sada praktično nemaju kud, smatra vojni ekspert Ivan Konovalov.
„Osim, naravno, ako podstaknuti Amerikancima, ne pokušaju da krenu ka jugu, u provinciju Dejr el Zor, gde su glavna naftna polja Sirije. Tamo je, međutim, već sirijska armija“, naglasio je stručnjak.
Konovalov smatra da će, kada vladine snage budu potpuno očistile Dejr el Zor, doći vreme da se sedne za pregovarački sto.
„Ako Kurdi ne budu slušali svoje mentore koji ih stalno podstiču na sukob sa sirijskom armijom, to će biti kretanje ka pregovaračkom procesu. Sve zavisi od Amerikanaca“, dodao je on.
Holandski novinar Hans Jap Melisen saopštio je da su tokom operacije oslobađanja Rake američki vojnici primećeni u uniformi kurdskih odreda samoodbrane koji su u sastavu Sirijskih demokratskih snaga. On je naveo da ga je američki specijalac primorao da uništi video-snimak koji to potvrđuje.
Prošle godine Turska je protestovala nakon objavljivanja fotografija na kojima američki vojnici nose simbole snaga samoodbrane sirijskih Kurda. Saopšteno je da je nakon toga Vašington zabranio specijalcima da se maskiraju u Kurde.
Nema jedinstvenog mišljenja
Izvori televizijskog kanala En-Bi-Sija saopštili su ranije da u Pentagonu nema jedinstvenog stava o tome kako Amerikanci treba da deluju u Siriji nakon oslobađanja Rake.
Amerika razmišlja o tome kako da postigne stabilizaciju u Istočnoj Siriji i da onemogući sirijskog predsednika Bašara el Asada da uspostavi potpunu kontrolu nad zemljom.
Zvaničnici su televizijskom kanalu saopštili da se najkonzervativniji članovi administracije Donalda Trampa, među kojima je i stalna predstavnica SAD pri Ujedinjenim nacijama Niki Hejli, zalažu za udaljavanje Asada sa vlasti, dok deo predstavnika američkih vlasti smatra da samo aktuelni predsednik Sirije može da „sačuva zemlju od pretvaranja u crnu rupu koja će progutati najveći deo regiona“.
Navedeno je da vojni i diplomatski savetnici preporučuju američkim vlastima da preduzmu mere povodom pogoršanja odnosa Vašingtona i Ankare, pošto to može da spreči stabilizaciju situacije u Siriji posle završetka operacije u Raki.