Profesor za bliskoistočne studije na Fakultetu za međunarodne poslove u Parizu Žan Pjer Filiu kaže da „dok god Raka predstavlja operativni komandni centar za napade DAEŠ-a, Evropa će iznova i iznova biti izložena napadima“.
On navodi da dok džihadistička propaganda nastavlja da tvrdi da su teroristički napadi DAEŠ-a „osveta“ za vazdušne udare Zapada, postoje činjenice koje dokazuju da je tačno upravo suprotno.
„Imajte na umu da su teroristi u martu napali Brisel, kada su poginule 32 osobe, kada Belgija ni na koji način nije bila aktivna u koaliciji protiv DAEŠ-a“, naglasio je on.
Taj francuski naučnik smatra da teroristi vide Evropu i kao „željeni izvor potencijalnih regruta i kao opasan kontra-model dugotrajne koegzistencije“.
„Teroristički napadi u Evropi imaju za cilj stvaranje unutrašnjeg sukoba i društvene napetosti u nadi da će podstaći više mladih muškaraca muslimana (i više od nekoliko žena) da se pridruže džihadistima u Siriji i Iraku“, ističe on, nazivajući Francusku i Nemačku dvema glavnim metama DAEŠ-a.
Prošlog četvrtka privatna obaveštajna firma „Sufan grup“ objavila je izveštaj u kome se predviđa da će se „nedavni talas terorističkih napada na Zapadu verovatno nastaviti 2017. godine i uticati na izbore i politiku“.
Ta obaveštajna kompanija smatra da je DAEŠ već pokazao „jasno operativno prisustvo u Evropi“.
U izveštaju se, takođe, predviđa da će predstojeći izbori u Nemačkoj, Francuskoj i Holandiji biti „pod velikim uticajem straha i pretnje“ od terorizma, a trenutna izbeglička kriza podsticaće i jedno i drugo.
U međuvremenu, švajcarski zakonodavci podigli su uzbunu zbog opasnosti od islamske radikalizacije i mogućeg uticaja zemalja Persijskog zaliva na džamije u zemlji i muslimanske organizacije.
„Nemamo pojma ko šta finansira. Ne znamo kakav novac dolazi. Ne postoji transparentnost“, kaže Doris Fijala, član Nacionalnog saveta i potpredsednik švajcarske delegacije u PSSE za „Svisinfo“.
Govoreći za „Noje Cirher cajtung“ predsednica Foruma za napredni islam Saida Keler Mesahli rekla je da „ogromne sume novca“ ulaze u Švajcarsku iz Saudijske Arabije, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Katara, Kuvajta i Turske za širenje vehabijskog i salafističkog učenja u Evropi.
Dok Filiu poziva koaliciju koju predvodi SAD da preuzme kontrolu nad Rakom od DAEŠ-a što je pre moguće, general-potpukovnik Stiven J. Taunsend, komandant koalicionih snaga u Iraku, ističe u svom intervjuu za „Dejli bist“ da će biti potrebno „dve godine napornog rada“ da se iz Rake i Mosula proteraju terorističke grupe.
Šta je sa Sirijskom arapskom armijom?
Čini se da francuski profesor Sirijsku arapsku armiju (SAA), koju podržava Rusija, ne smatra efikasnom za borbu protiv DAEŠ-a.
On je čak ide tako daleko da tvrdi da je SAA „likvidirala upravo one snage koje su proterale DAEŠ iz Alepa još u januaru 2014. godine“, očigledno zaboravljajući da se te „snage“ sastoje od Nusra fronta, ogranka zloglasne Al Kaide, i njenih saradnika.
Za razliku od njega, Boris Dolgov, viši istraživač na Institutu za istočne studije Ruske akademije nauka, ističe da je oslobađanje Alepa stvorilo priliku da SAA povrati Idlib i Raku.
Govoreći za agenciju RIA Novosti sredinom decembra, taj ekspert je rekao da će sirijska vojska prvo morati da povrati kontrolu nad Palmirom, a zatim, eventualno, da planira ofanzivu na Idlib i Raku.
U međuvremenu, ministri spoljnih poslova Rusije, Turske i Irana složili su se prošlog utorka da ne postoji vojno rešenje za sirijsku krizu i pokazali svoju spremnost da doprinesu mirovnom procesu.
Istovremeno, ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov rekao je novinarima da su Iran, Rusija i Turska potvrdili „svoju odlučnost da se zajednički bore protiv DAEŠ-a i Nusra fronta i odvoje ih od drugih naoružanih opozicionih grupa“.
„Mislim da je najefikasniji format onaj koji sada vidite… Do danas je format rusko-iransko-turske ’trojke‘ dokazao svoj značaj barem u pogledu praktičnih stvari“, istakao je Lavrov.