Albanci sa Kosova vrbuju ucenama Srbe za „kosovski bezbednosni korpus“ (KBS), ili buduću „vojsku Kosova“, saznaje Sputnjik. Ako ne može na vrata, može kroz prozor! Ovo je logika kojom se Hašim Tači rukovodi u namerama da Kosovu obezbedi potrebnu srpsku većinu za formiranje „vojske Kosova“.
Jasno se da Srbi koji participiraju u kosovskoj vladi i parlamentu neće dati svoj glas za formiranje vojske Kosova, koji je preko potreban Hašimu Tačiju da od NATO-a i međunarodne zajednice dobije zeleno svetlo za transformisanje KBS-a u „vojsku Kosova“. Podsećanja radi, Tačijev pokušaj da do vojske dođe kroz zakonske amandmane, kako bi se zaobišla promena ustava Kosova, a time i neophodna podrška srpske zajednice, propala je jer je NATO bio izričit da želi „čiste papire“ u vezi sa tim pitanjem.
U međuvremenu, Tači je pronašao način da u KBS dovede što više Srba i Crnogoraca kako bi ispunio manjinsku kvotu od deset odsto koja je neophodna za multietničku „vojsku Kosova“. Na taj način, Tači bi na osnovu „stanja na terenu“ zahtevao brzu transformaciju KBS-a, jer bi bio „pokriven“ činjenicom da su „Srbi, građani sa Kosova, prihvatili ’vojsku Kosova‘“, te da je s toga to jedino merodavno.
Tači i njegovi ljudi, naime, koriste nekoliko taktičkih metoda. Prva je vrbovanje mladih Srba iz najsiromašnijih slojeva, koji uglavnom nisu završili ni školu, nudeći im budućnost u KBS. Druga taktika je zastrašivanje, odnosno ucena da će im se članovi familije naći na albanskim poternicama kao optuženi za ratne zločine. Treći način prisile je pretnja oduzimanjem imovine.
Naš sagovornik koji se našao u situaciji da dobije takvu ponudu od Albanca iselio se sa Kosmeta.
„Prodao sama dedovinu za male pare i sa majkom i porodicom sam se vratio u Kraljevo, gde smo do pre nekoliko godina bili izbeglice. Inače sam iz Novog Brda“, kaže on.
U julu ove godine 61 Srbin je pristupio KBS-u, što je i u Prištini pozdravljeno kao dokaz da ta formacija ispunjava svoju obavezu profesionalno, a dokaz za to su pripadnici manjina koji su uključeni u rad.
Kosovska država televizija prenela je prilog u kojem su intervjuisali srpske pripadnike KBS-a koji su izjavili da ih je uglavnom nezaposlenost navela da ekonomsku sigurnost potraže upravo ovde.
„Vidim budućnost ovde na Kosovu, želim da živim i radim ovde, zato sam se i prijavio. Ostali mogu da se ugledaju na mene i da se prijave, jer bez posla ne može da se živi“, kaže Veljko Ćurčić iz Dobrotina.
Nenad Maksimović iz Gračanice izjavio je da se „prijavio jer nije imao posao, ali i da mu se svidelo kako ovo izgleda, te da nije ništa teško i da bi preporučio svima da se prijave“.
Novim kadetima KBS-a predsednik Tači je čestitao na tom bitnom i hrabrom koraku za njihovu karijeru i budućnost, ističući da time postaju deo jedne od najbitnijih institucija Kosova. On je takođe rekao da je multietnički sastav KBS-a najbolja poruka da zajednice treba da budu integrisane u društveni i institucionalni život jedne demokratske države, u kojoj je svaki građanin dodatna vrednost države.
„Institucija kojoj se pridružujete je najbolji primer demokratske, multietničke i profesionalne institucije, koja najbolje predstavlja vrednosti naše zajedničke države. Radimo na transformaciji KBS-a u ’oružane snage Kosova‘, što podrazumeva bitne izmene u mandatu, misiji, veličini i strukturi KBS-a. Niko na Kosovu, u regionu, a ni šire, ne treba da se brine zbog tog prirodnog i neophodnog procesa. To kažem s uverenjem, jer KBS se ni danas ne razlikuje mnogo od ostalih vojski. A ja sam siguran da ćete nakon transformacije vi, pripadnici svih zajednica, nastaviti da dostojanstveno služite u interesu zaštite suverenosti Kosova, zaštite imovine i vašeg nasledstva“, istakao je tzv. predsednik Kosova Hašim Tači 9. jula 2017. godine.