Šešelj je prethodno najavio da neće prisustvovati raspravi o žalbi koja će biti održana 13. decembra zbog čega je Apelaciono veće Tribunala pre nedelju dana donelo odluku o postavljanju pravnog zastupnika i naložilo Sekretarijatu da ga imenuje u roku od 10 dana.
Mandat pravnog zastupnika biće striktno ograničen na to da Šešeljeva proceduralna prava budu zaštićena ako se Šešelj ne pojavi na saslušanju, navedeno je u ranijoj odluci Apelacionog veća.
Roan je, kako se navodi, kao advokat ranije pred Haškim tribunalom zastupala bosanskog Srbina Milorada Trbića i kosovskog Albanca Idriza Balju.
Šešelj je imao rok do 29. septembra da „razjasni svoju poziciju u vezi sa prisustvovanjem saslušanja o žalbi“, ali tim povodom on nije Sudu uputio zvaničan odgovor.
Sud je ranije Šešelju ostavio mogućnost da u raspravi učestvuje iz Beograda, posredstvom video-veze ukoliko ne bude mogao da putuje u Hag.
Odluka Sekretarijata stupa na snagu na dan donošenja odluke.
Haški tribunal je 31. marta prošle godine oslobodio Šešelja krivice za zločine počinjene nad nesrbima u Hrvatskoj, Vojvodini i BiH.
Optužnica Šešelja tereti za progone nesrba na političkoj, rasnoj i verskoj osnovi, deportacije i prisilna premeštanja, kao i za zločine protiv čovečnosti, ubistva, mučenja, okrutna postupanja, bezobzirna razaranja sela i pustošenja koja nisu opravdana vojnom nuždom, uništavanja verskih objekata i pljačkanja javne i privatne imovine i kršenja zakona i običaja rata.
Tužilaštvo je žalbom zatražilo da oslobađajuća presuda bude poništena i da Šešelj bude proglašen krivim i osuđen na 28 godina zatvora.
Tanjug