Leonard Blume, Ginter Ekard i Peter Lor započeli su potragu za Ćilibarskom sobom nakon što su dobili informacije od „pouzdanog izvora“ da se legendarna soba nalazi kod Drezdena. Lor je uz pomoć radara skenirao tlo pećine Princa i otkrio šupljine koje liče na bunker.
„Na zidovima smo našli tragove od čeličnih kablova koji su korišćeni za spuštanje tereta na dubinu. Prema podacima georadara, pod pećinom se krije sistem tajnih tunela“, tvrdi Ekard.
Prvo pominjanje te pećine datira još iz 1455. godine, ali nema nikakvih podataka u arhivama o vremenu Trećeg rajha. Prema mišljenju istraživača, to govori da su informacije bile uništene. U prilog teoriji da se Ćilibarska soba nalazi u pećini Princa govori činjenica da se nedaleko od nje nalazila železnička stanica u kojoj je u aprilu 1945. godine bio primećen voz iz Kenigzberga, kaže Lor. On takođe smatra da se u pećinama možda nalazi i blago Vilhelma II, poslednjeg vladara Nemačkog carstva. Trenutno istraživači traže novčana sredstva za nastavak istraživanja.
Ranije su poljski arheolozi saopštili da bi Ćilibarska soba mogla da bude sakrivena pored zamka u gradu Paslenku. Do takvih su zaključaka došli posle istraživanja okolne teritorije uz pomoć georadara i tomografa.
Nemačka vojska je 1941. godine odnela Ćilibarsku sobu iz dvorca u Carskom Selu i prenela je u Kenigzberg. Ćilibarski pano je tada smešten u Kraljevski zamak u prestonici Istočne Pruske.
Prilikom povlačenja Vermahta na proleće 1945. godine, Ćilibarska soba je nestala bez traga. Kao moguća mesta na kojima bi blago moglo da bude sakriveno spominju se Kalinjingradska oblast, Nemačka, Poljska i Češka.