U julu je američki pukovnik Patrik Elis rukovodio prebacivanjem oklopne tehnike iz Nemačke, preko Mađarske, Rumunije i Bugarske na vežbe u Gruziji. On je skrenuo pažnju na to da je popunjavanje dokumenata na granicama oduzelo previše vremena.
„Ulazak u Rumuniju je bio prilično prost, ali je izlaženje odatle, koliko god to čudno bilo, bilo mnogo složenije. Stvar nije u neprofesionalnosti graničara, prosto postoje protokoli koji se moraju poštovati. Sedeli smo na našim ’strajkerima‘ sat i po pod suncem koje je peklo i čekali dok nam ručno ne popune neophodne papire“, požalio se Elis.
Prema njegovim rečima, problem je u tome što su za premeštanje vojske odgovorna ministarstva odbrane, a granice su u nadležnosti ministarstava unutrašnjih poslova.
Američka vojska smatra da čak ni u slučaju oružanog sukoba birokratske realije Evrope neće nestati.
„Rat ne bi doveo do toga da sva ova pravila jednostavno uzmu i ukinu. To se neće dogoditi“, naglasio je general-major Stiven Šapiro, odgovoran za logistiku i opremanje armije SAD u Evropi.
On je dodao da je samo za pripremu za premeštanje vojnika po čitavom kontinentu potrebno nekoliko nedelja. Prema Šapirovim rečima, kada granicu prelazi sto jedinica vojne tehnike, nije dovoljno samo saopštiti graničarima njihov broj, svako vozilo se posebno registruje u skladu sa serijskim brojem.
„I tako na svakoj granici, svaki put si dužan da unosiš u spisak istih 100 vozila“, naveo je on.
Ranije je komandant Armije SAD u Evropi general-potporučnik Ben Hodžis pozvao Evropu da se dogovori o stvaranju „vojnog Šengena“ radi efikasnijeg obuzdavanja Rusije. Prema njegovim rečima, za transport naoružanja i vojnog tereta preko granice moraju da se uvedu posebna pravila koja bi omogućila brže prebacivanje snaga NATO-a.