„Ta odluka američkog rukovodstva izaziva žaljenje. Država koja je bila prvi utemeljivač Uneska napušta ga u teškom trenutku za organizaciju, pogoršavajući njen položaj svojim akcijama. Pri tome treba dodati da SAD ne uplaćuje sredstva u redovan budžet organizacije od 2011. godine što otežava njen rad i zbog čega je obustavljen čitav niz važnih projekata. Karakteristično je da je saopštenje o izlasku SAD iz Uneska objavljeno uoči odlučujuće runde izbora novog generalnog direktora organizacije koja se ovih dana održava u Parizu“, navodi se u dokumentu.
Kako je ukazala Zaharova, Rusija se stalno zalaže za univerzalnost, gde su predstavljene sve države i kontinenti.
„Važno je naglasiti da mi sarađujemo sa američkim stručnjacima i ekspertima u međuvladinim i međunarodnim programima Uneska, iz oblasti hidrologije, okeanografije, muzeologije. Mi delimo zabrinutost mnogih država zbog prevelike politizacije Uneska u poslednje vreme. Nadamo se da će novi generalni direktor uložiti napore da se promeni nastala situacija i da će se usredsrediti na humanitarne probleme što će omogućiti da se nastavi korisna saradnja u oblastima kompetencije Uneska u svim državama, uključujući Ameriku“, dodala je ona.
SAD su objavile da od 31. decembra 2018. godine više neće biti članica Uneska, ali da će nastaviti rad u organizaciji u statusu posmatrača.