Mađarski ministar je naveo da novi zakon „O obrazovanju“ krši principe Sporazuma o pridruživanju između Ukrajine i EU, jer lišava nacionalne manjine prava na učenje na maternjem jeziku. To će dovesti do pogoršanja položaja Mađara i drugih nacionalnih manjina koje žive u Ukrajini, naglasio je Sijarto, piše „Mađar nemzet.
„Neprihvatljivo je da se u 21. veku u susedstvu EU zatvaraju škole zbog učenja na nacionalnim jezicima“, dodao je on i izrazio uverenje da je jedini način da se utiče na situaciju povećanje međunarodnog pritiska na Kijev.
U ponedeljak je ministar spoljnih poslova Ukrajine Pavel Klimkin predložio Sijartu da razgovaraju o „jezičkim“ odredbama novog ukrajinskog zakona o obrazovanju.
Krajem septembra predsednik Ukrajine Petro Porošenko potpisao je zakon o obrazovanju koji znatno smanjuje mogućnost učenja na jezicima nacionalnih manjina. Ovaj dokument stupio je na snagu 28. septembra i biće uvođen u fazama do 2020. godine.
Vlasti Mađarske i Rumunije saopštile su da zakon krši prava ukrajinskih nacionalnih manjina. Budimpešta je poteze Kijeva nazvala „udarom u leđa“ i obećala da će kao odgovor na to blokirati mogućnost pristupanja Ukrajine Evropskoj uniji. Moskva je napomenula da ovaj dokument krši Ustav Ukrajine i međunarodne obaveze Kijeva.
Sporazum o pridruživanju i zoni slobodne trgovine između Ukrajine i Evropske unije potpisan je u junu 2014. godine. Od 1. januara prošle godine stupile su na snagu skoro sve odredbe koje se odnose na zonu slobodne trgovine. Od 1. septembra 2017. godine počele su da funkcionišu odredbe koje se odnose na saradnju u oblasti odbrane, prevencije sukoba, oporezivanja, državnih finansija, borbe protiv terorizma, migracije i kontrole granice.