Kako se navodi u saopštenju Ministarstva, u pismu se skreće pažnja na nedopustivost kršenja ruskog zakonodavstva i upozorava na mogućnost uvođenja odgovarajućih ograničenja.
„Princip reciprociteta će se primenjivati i ubuduće, u zavisnosti od mera koje SAD budu primenjivale na račun ruskih medijskih kuća“, ističe se u saopštenju.
Prethodno su televizijska kuća „Ideal realija“, radio „Sloboda“, kao i druge redakcije koje funkcionišu u okviru američke korporacije „Radio Slobodna Evropa“ potvrdile da su od ruskog Ministarstva pravde dobile pismo upozorenja o eventualnom uvođenju ograničavajućih mera.
O tome je nešto ranije govorila i portparolka Ministarstva inostranih poslova Marija Zaharova, koja je istakla da u situaciji sa ugnjetavanjem ruskih medija u SAD, Moskva može da reaguje recipročno.
Ona je podsetila da u ruskom Zakonu o masovnim medijima, koji je usvojen 1991. godine, „postoji član koji propisuje da, ukoliko neka zemlja primenjuje restriktivne mere na ruske medije, Rusija zadržava pravo da adekvatno odgovori u pogledu dopisnika te zemlje koji rade na teritoriji Rusije“.