Ukazom ruskog premijera Dmitrija Medvedeva nalaže se da po ovom pitanju Federalna služba bezbednosti Rusije (FSB) počne razgovore sa predstavnicima Ministarstva odbrane Srbije.
General-major u penziji i profesor Vojne akademije Mitar Kovač za Sputnjik kaže da širenje saradnje u vojno-obaveštajnoj sferi jeste znak da odnosi između Rusije i Srbije idu uzlaznim trendom.
„Samo krajnje prijateljske države mogu međusobno da razmenjuju tako značajne i poverljive informacije iz domena vojno-obaveštajne delatnosti. Sigurno da priroda današnjih pretnji u Evropi i svetu utiče na to da države same, sa svojim aparatima ili obaveštajno-bezbednosnim sistemima, ne mogu uvek i na svakom mestu da prikupe dovoljno podataka koji se tiču bezbednosti države“, objašnjava Kovač.
Kako kaže, unapređenje vojno-obaveštajne saradnje između Srbije i Rusije doprineće i jednoj i drugoj državi da upotpunjuju informacije. Rusija će dobijati podatke za Zapadni Balkan i Jugoistočnu Evropu, a Srbija ključne informacije za njenu nacionalnu bezbednost, prvenstveno kada je reč o ugrožavanju države od strane ekstremista i terorista.
„Došli smo do toga da je dobar deo ekstremista sa prostora Zapadnog Balkana, pa i sa prostora Srbije, iz Raške oblasti i sa Kosova i Metohije, završio u terorističkim formacijama DAEŠ-a. Verujem da saradnja neće biti samo u domenu operativne primene i razmene informacija, nego i u domenu školovanja kadrova i obučavanja u korišćenju tehničke opreme po snagama ili jedinicama koje se bave obaveštajno-izviđačkim ili vojno-obaveštajnim sistemima i delatnostima“, napominje Mitar Kovač.