Početak kampanje koju su podržali brojni svetski mediji označio je predizborni štab kandidata demokrata na izborima za predsednika SAD Hilari Klinton.
Ipak, pošto se period predizbornih kampanja u zapadnom svetu završava, ton optužbi se menja: one postaju sve „žuće“ i sve apsurdnije. Dok su Ruse ranije optuživali za političko intervenisanje i intrige, sada je reč o svakodnevici i hakerskim napadima na obične ljude, o kuriozitetima i logički neobjašnjivim pričama.
Estonija: „Ruski hakeri“ ubacuju hip-hop na smartfone
Ovog oktobra izbio je skandal povezan s ruskim hakerima, usmeren na javno mnjenje baltičkih zemalja i Poljske, na čijoj su teritoriji razmešteni dodatni kontingenti NATO-a. Prema pisanju „Volstrit džurnala“, sajber-prestupnici su izvršili ofanzivu na smartfone vojnika, navodno delujući uz pomoć mobilne telefonske antene postavljene na teritoriji Rusije.
Zadatak napadača svodio se na huliganstvo: reč je o pokušaju da se izbrišu lični podaci sa smartfona vojnika.
Rukovodstvo NATO-a je ovu opasnost shvatilo vrlo ozbiljno: od 2017. je pristup vojnika internetu ograničen, smartfoni se oduzimaju, a one koji pokušaju da ih sakriju testiraju uz pomoć tečnosti. To znači da vojnike ne pretražuju, nego ih primoravaju da skaču u vodu kako bi dokazali da nose telefon sa sobom.
Priča ima i nastavak: ove godine je jedan od vojnika koji je ipak koristio smartfon, pronašao u svojoj spravi neobične fajlove. Vojnik je bio spreman da se zakune da ih nije sam uneo u telefon. Nakon otvaranja uređaja ispostavilo se da je reč o audio-snimku hip-hop muzike.
Nije preostalo ništa drugo, osim da se pretpostavi da su ruski hakeri iz nekog razloga ubacili muziku na uređaj. Istovremeno, sa smartfona su počeli da nestaju neki važni programi.
Na skrovitom mestu pop-zvezde
Spominjanje ruskih hakera u vezi sa svakodnevnim životom poslednjih meseci postaje sve češće. Ovog leta slovački eksperti za sajber-bezbednost „otkrili su“ da su ruski hakeri upali na instagram nalog pevačice Britni Spirs.
Istina, samu stranicu prestupnici nisu hakovali i nisu bili zainteresovani za ličnost pop-zvezde, ali su u komentare fotografija ubacili štetne linkove. Ruka Moskve identifikovana je na osnovu posrednih dokaza, ali koji su tačno motivi Kremlja bili da naloži ovakav napad niko nije uspeo da objasni.
„Ruski hakeri“ napreduju ka elektrani
Još jedan nedavni skandal koji se tiče „ruskih hakera“ takođe nije baš sasvim politički. Anonimni američki činovnici saopštili su agenciji „Blumberg“ da su hakeri iz Rusije napali sajber-mrežu američke elektrane u Volf Kriku. Ispostavilo se da su cilj napada koji bi mogao da ugrozi bezbednost SAD, zapravo, bile samo korporativne baze podataka i biznis projekata. Američki građani odahnuli su s olakšanjem. „Napad Rusa“ se nije razlikovao od svakodnevne industrijske špijunaže.
Trag na kraju hotela
Agencija „Far aj“ prenela je ovog leta još jednu informaciju o napadu „ruskih hakera“. Meta navodnog napada bili su hoteli. Veza zločina s politikom je samo relativna: pretpostavlja se da su u hotelima mogli da odsedaju uticajni ljudi. Ko su, zapravo, bile žrtve napada „ruskih hakera“ nije saopšteno.
„Ruski hakeri“ upropašćavaju sopstveni svetski šampionat
Optužbe koje je iznela engleska fudbalska asocijacija potpuno pripadaju domenu svakodnevice. Udruženje je pozvalo nacionalni tim da u slučaju da se probije na svetsko fudbalsko prvenstvo u Rusiji ne koristi vaj-faj da ne bi postao meta „ruskih hakera“. Iz ugla Britanaca, „ruski haker“ koji je odustao od svoje prethodne političke uloge konačno se pretvorio u sitnog pakosnika koji napada prevashodno predstavnike srednje klase.