Predsednik SAD Donald Tramp pozvao je Odbor Senata SAD za obaveštajne poslove, koji istražuje takozvano mešanje Rusije u američke izbore, da ne traži neprijatelje spolja, već da se pozabavi američkim medijima koji šire lažne vesti.
Ipak, ne treba zaboraviti da je početkom septembra američko ministarstvo pravde obavezalo kompaniju koja pruža usluge televiziji RT da se registruje kao strani agent. Glavna urednica te medijske kuće u čijem sastavu radi i Sputnjik Margarita Simonjan ocenila je zahteve američkih vlasti kao nezakonite i izjavila je da će kompanija napustiti SAD u slučaju da se pritisci pojačaju.
Jurij Svetov, publicista, politički analitičar kaže da američki istablišment nema nijedan dokaz da je RT falsifikovala podatke ili lagala gledaoce.
„U principu, SAD zameravaju ovoj televiziji samo jednu stvar — to što se njena tačka gledišta ne poklapa sa zvaničnim stavom Vašingtona, ali uprkos tome ipak stiže do američkih građana. Prema logici establišmenta, treba zabraniti takav izvor informisanja. Sa druge strane, dok je trajala predizborna kampanja, svi vodeći mediji bili su protiv Trampa i često su plasirali lažne vesti, a on to nije zaboravio. Ipak, Amerikanci su izabrali Trampa, a njegova protivkandidatkinja sada piše knjige o tome kako su svi, osim nje, krivi za taj poraz. Establišment, koji je protiv Trampa, plaši se da ako mediji nisu uspeli da nametnu građanima "dobrog" kandidata, oni neće moći da nametnu ni politiku, koju zagovara ovaj deo elite. To je glavni razlog hajke na RT", kaže Svetov.
On dodaje da je Tramp je svestan činjenice da se medijski rat protiv njega nastavlja i zato poziva Senat da se pozabavi domaćim "lažnim vestima". Andrej Manojlo, politikolog sa Lomonosova kaže da je Tramp odlučio da podbode odbor za obaveštajne poslove, čiji ce članovi uglavnom njegovi politički protivnici.
„Naravno da to ne znači da će Tramp braniti RT. Ova televizija će morati da nauči da funkcioniše u novim uslovima, pod ogromnim pritiskom, koji će se pojačati u doglednoj budućnosti. A sa druge strane i ovi momci iz Kongresa tražiće nove i nove načine da zabrane novinarima ruske televizije da obavljuju svoj posao. Ovo što se dešava u SAD je nezabeleženi pritisak na slobodu govora, ali ne izlazi van američkog zakonskog okvira. Trebalo bi reći da u ovoj situaciji ima i prednosti za RT, jer će ova kampanja sigurno uticati na njegovu popularnost. RT prate oni koji ne žele da gledaju samo "fejk njuz", koje, nažalost, plasiraju CNN i drugi mejnstrim mediji, čiji se rad pre dvadeset godina proučavao na univerzitetima kao uzor novinarstva", primećuje Manojlo.
Državno tužilaštvo i Ministarstvo inostranih poslova Rusije predaće do 20. oktobra Savetu Federacije spisak zakonodavnih mera koje treba da budu odgovor na diskriminaciju ruskih medija u inostranstvu. Privremena komisija Saveta Federacije za zaštitu državnog suvereniteta će ih razmotriti do 23. oktobra, rekao je šef te komisije Andrej Klimov.
On je naglasio da nije reč o preventivnim merama, nego o koracima koji će biti preduzeti kao odgovor, napominjući da je moguće da te mere i ne budu preduzete ukoliko SAD prekinu progon RT-a.