Viktor Guljevič je doktor nauka, završio je Irkutski državni univerzitet, inženjer je hidrologije, stručnjak za lavine. Deset godina radio je na Bajkalsko-amurskoj magistrali, a u Ministarstvu za vanredne situacije Rusije zaposlio se 1995. godine, kao spasilac prve klase. Ubrzo je postao komandant odreda, odnosno šef službe pretrage i spasavanja na Bajkalskom jezeru koje okružuju planine visoke i po dve i po hiljade metara.
Direktor sa srpske strane Bojan Glamočlija ne krije oduševljenje dolaskom jednog od najiskusnijih kolega iz Rusije u Niš. Njegovo iskustvo mnogo će značiti vatrogascima-spasiocima, pre svega Srbima koji rade u Centru, kaže Glamočlija.
Na pitanje Sputnjika da li se njegov dolazak može tumačiti kao pritisak Moskve na Srbiju da konačno radnicima Centra obezbedi diplomatski status, koji imaju svi humanitarci u našoj zemlji, Glamočlija kaže da bi svim zaposlenima taj status mnogo značio, pre svega zbog uštede. Ipak, mi se ovde u bazi u Nišu tim pitanjem ne bavimo, kaže Glamočlija.
„Ovde rade profesionalci koji su u poslednjih nekoliko godina pokazali koliko je važno da Centar postoji, ne samo za Srbiju, već za ceo region. Zato me izuzetno raduje što je u Niš stigao kodirektor. Njegovo iskustvo za nas je dragoceno. Takav postupak Ministarstva za vanredne situacije Rusije čitamo kao još jedan gest dobre volje ruske strane, da Centar, bez obzira na status zaposlenih, opstane. Tome treba da se raduju svi u regionu. U slučaju potrebe, poplave, požara, zemljotresa, naši ljudi su spremni da pomognu svima. To smo pokazali kroz više akcija. Takođe, kod nas u Nišu već su boravili i vatrogasci-spasioci iz Evropske unije, iz Mađarske, koji ovakav nivo znanja, kada su u pitanju vanredne situacije, nisu mogli da dobiju nigde u Evropi“, kaže Glamočlija.
Guljevič je stigao u Srbiju u trenutku najvećeg pritiska Zapada da radnici Centra ne dobiju diplomatski status, jer, kako tvrde, reč je o potencijalnoj ruskoj vojnoj bazi na Balkanu. „To je tema prisutna na svim sastancima sa zapadnim partnerima“, izjavio je za Sputnjik posle prošlonedeljne posete Moskvi ministar inostranih poslova Srbije Ivica Dačić.
On je upozorio da Humanitarni centar u Nišu na ovaj način više ne može da postoji, neće imati sredstva, jer su resursi dobijeni posle osnivanja gotovo iscrpljeni. Ponovo je poručio da je za njegov dalji opstanak uskoro neophodno doneti odluku o statusu i naglasio: „Ili će Centar postojati ili treba da se rasformira“!
Podsetimo, potpredsednik Vlade Ruske Federacije Dmitrij Rogozin, takođe u izjavi za našu kuću, rekao je da u Nišu boravi „drugostepeni komitet“, misleći na predstavnike Ministarstva za vanredne situacije, i da se o pravom Humanitarnom centru bez eskadrile aviona koji mogu da gase požare, drugih specijalnih snage i tehnologija, ne može govoriti.
Dolazak Viktora Guljeviča u Niš može da se tumači kao još jedno pružanje ruke iz Moskve, pored svih pritisaka Zapada, koje istovremeno trpi i Rusija. U Srbiju je stigao neko ko je daleko od „drugostepenog komiteta“, jedan od najboljih, iako diplomatskog statusa za zaposlene — još nema.
Novi kodirektor Srpsko-ruskog humanitarnog centra Viktor Guljevič učestvovao je u mnogim spasilačkim operacijama u Rusiji, a na Bajkalu je osnovao i školu za bezbednost u lavinama. Spasilac je međunarodne klase i počasni spasilac Ruske Federacije.