Tilerson će, konkretno, biti odgovoran za utvrđivanje na zakonodavnom nivou antiruskih sankcija koje je uveo prethodni američki predsednik Barak Obama zbog situacije u Ukrajini. Osim toga, on će nadgledati sprovođenje niza članova zakona o sankcijama protiv Moskve zbog navodnih sajber-napada.
Američki državni sekretar takođe će donositi odluke o izdavanju viza licima koja „nanose štetu sajber-bezbednosti“ postupajući u interesu Rusije, navodi se u memorandumu.
Ranije je Ministarstvo finansija SAD izdalo direktivu prema kojoj će ograničenja finansiranja banaka i naftnih i gasnih ruskih kompanija, koja su nametnuta prema novom zakonu o sankcijama, stupiti na snagu 28. novembra.
Maksimalan rok za finansiranje ruskih banaka pod američkim sankcijama biće smanjen na 14 dana, a za naftna i gasna preduzeća — do 60 dana (sada je rok 30, odnosno 90 dana).
Od 2014. godine EU i SAD su uvele niz sankcija protiv Rusije zbog situacije u Ukrajini. Moskva je više puta izjavljivala da nije strana u unutrašnjem ukrajinskom sukobu i da je kontraproduktivno da se sa njom razgovara na jeziku sankcija.
Administracija predsednika Baraka Obame krajem decembra 2016. usvojila je paket antiruskih sankcija zbog navodnog „mešanja u izbore“ i „pritiska na američke diplomate“ koji rade u Rusiji. Američke vlasti nisu dostavljale dokaze o učešću Rusije u hakerskim napadima sa namerom da se utiče na ishod glasanja. Rusija negira ove optužbe, a portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov je istakao da su one „apsolutno neosnovane“.