Sukob bi podrazumevao invaziju Severne Koreje, a kako navodi RUSI, „borbe ne bi bile ni kratke ni hirurški precizne“. U slučaju napada bilo koje zemlje, samo nekoliko sati bi bilo na raspolaganju da se pronađe adekvatan odgovor.
Generalni direktor Instituta Malkolm Čalmers rekao je da bi rat mogli da izazovu i Vašington i Pjongjang, upozorivši na to da postoji povećani rizik da predsednik SAD Donald Tramp preduzme prvi korak, s obzirom na njegov stav da želi da „reši problem“ što je pre moguće.
„Rat je sada stvarna mogućnost. Severna Koreja brzo napreduje u svojim raketnim i nuklearnim programima, vreme nije na strani demokratije“, navodi se u izveštaju.
RUSI navodi da bi rat mogao da počne na nekoliko načina. Postoji mogućnost preventivnog udara Severne Koreje, ukoliko bude postojalo verovanje da SAD spremaju napad. Takođe se navodi da bi Sever mogao da isprovocira SAD time što bi lansirao raketu, koja bi pala u vode nadomak Kalifornije ili Gvama, što je američka teritorija.
Početak rata obeležio bi veliki napad SAD praćen sajber-ofanzivom.
Iako se zna da je Pjongjang razvio nuklearnu tehnologiju mnogo ranije nego što se mislilo, čak i bez korišćenja nekonvencionalnog naoružanja, suočili bismo se sa stotinama hiljada žrtava.
Rat bi takođe ostavio stravične posledice na svetsku ekonomiju.
Upozorenje instituta dolazi nakon što je ministar spoljnih poslova Severne Koreje Ri Jong Ho rekao da je pretnja predsednika SAD Donalda Trampa da režim severnokorejskog lidera Kim Džong Una neće potrajati još dugo proglašenje rata i da Pjongjang ima pravo da preduzme kontramere.
Severna Koreja je takođe zapretila da će srušiti američke avione, koji su nedavno vršili prelete u blizini Korejskog poluostrva, piše „Indipendent“.
Tramp je odbacio tvrdnju o proglašenju rata, ali je upozorio da će SAD „totalno uništiti“ Severnu Koreju ako budu prisiljene da se brane.
Takođe je Kima uporno nazivao „raketašem“, na šta mu je ovaj odgovorio da će „vatrom ukrotiti mentalno poremećenog matorog ludaka“.
Tanjug