Dačić je istakao da odluka o davanju diplomatskog imuniteta Rusko-srpskom humanitarnom centru u Nišu još nije doneta, a da će odluku doneti u skladu sa sopstvenim interesima.
„Očigledno je da postoji velika antiruska histerija u zapadnim zemljama i da se sve tumači kroz to da Rusija ima veliki uticaj na naš region. Oni misle da je taj uticaj štetan. Rekao sam im tada kada su o tome govorili, da mi imamo drugačiji utisak, da su bili štetni neki uticaji drugih, sa druge hemisfere nego sa istočne, barem kad je reč o Srbiji i srpskom narodu", rekao je Dačić.
Srpski ministar je naveo da Humanitarni centar u Nišu čine petoro Srba i četvoro Rusa, nekoliko vozača i prevodilaca i, kako je rekao, jedna „sabaka“, odnosno pas.
„Ako je to špijunski centar od koga treba da se plaši cela zapadna hemisfera onda mislim da smo mnogo nisko pali. Reč je o tome zapadna hemisfera misli da je to antiamerički i antizapadni akt ukoliko se nešto tako potpiše sa Rusijom. Ovde je reč isključivo o humanitarnom centru, sa isključivo humanitarnom aktivnošću, koji se do sad dokazao pomaganjem u gašenju požara i u poplavama“, istakao je Dačić.
On je naveo primer Crvenog krsta koji se takođe bavi humanitarnim radom, a ima puni diplomatski imunitet za razliku od Humanitarnog centra u Nišu koji „treba da ima imunitet na nivou sekretarica i vozača u američkoj ambasadi“.
„Reč je o tome da se vrše veliki pritisci sa Zapada na našu zemlju po ta dva pitanja… Veliki pritisci se vrše na našu zemlju i zato se toj temi mora pristupiti ozbiljno, jer Amerika otvoreno kaže da će to biti tumačeno kao antiamerički akt. U želji da sve te teme ne izazivaju probleme u našoj spoljnopolitičkoj poziciji Vlada Srbije će dobro izanalizirati celu tu situaciju i doneti odluke u narednom periodu… Ubeđen sam da to pitanje mora da se reši na jedan ili drugi način. Onako kako smo mi to zamislili kada je Centar formiran, sasvim je logično da on ne može da radi bez ovog drugog dela. Sve u svemu, ili treba raditi na tome ili zatvoriti taj centar", rekao je Dačić.