Taj pristup ujedno podrazumijeva i neku vrstu mentorstva i upravljanja tim procesom koji bi najvjerovatnije bio pod dirigentskom palicom i supervizijom inostranog faktora.
Drugi pristup trenutno zagovara najjači opozicioni savez Demokratski front, a odnosi se na njegov poziv ostatku opozicije za pravljenje zajedničke platforme radi rušenja aktuelnog režima na vlasti, koji je oročen do 1. oktobra.
Jedan od čelnika Demokratskog fronta Slaven Radunović za Sputnjik kaže da je situacija u Crnoj Gori na raskrsnici, pri čemu ostale opozicione parlamentarne stranke već dve godine vagaju da li da podrže DF sa kojim ne dijele mnoge spoljnopolitičke stavove, ili da sa Demokratskom partijom socijalista uđu u neki vid saradnje na način kako to od njih zahtijevaju određeni zapadni centri moći.
„Trenutna situacija je da praktično opozicija na stolu ima dvije ponude. Jedna je od strane Demokratskog fronta da se odazovu na naš poziv, ili da predlože svoja rešenja koja bi ih usaglasili sa Demokratskim frontom, čime bi poslali jedinstven negativan odgovor prema DPS-u, uz jasnu poruku da nećemo dozvoliti da nas još jedanput razjedini i da pojedine djelove opozicije ponovo uvuče u neku buduću vladu. I sa druge strane poziv DPS-a opet sročen na način koji dijeli crnogorsku opoziciju i da lakovjerni dio te opozicije uvuče u novu igru“, podvlači Radunović.
Prema riječima našeg sagovornika, ostalo je još samo da sačekamo nedelju dana, do 1. oktobra, i vidimo šta će se dešavati na strani ostatka opozicije i da li će kod njih preovladati više „opozicioni nerv ili potreba da usaglašavaju stavove sa zapadnim ambasadama“.
Radunović takođe smatra da sam bojkot Parlamenta ne daje dovoljno dobar rezultat, dok je „samo čekanje da DPS podari izbore pogrešan put, jer ukoliko se ne izvrši određeni pritisak do toga neće doći sve do 2020. godine“.
Na koncu, potpredsjednik Nove srpske demokratije osvrnuo se i na nedovoljno iskazanu podršku i solidarnost ostatka opozicije kada je u pitanju progon Demokratskog fronta.
„Mene je strah da je progon Demokratskog fronta kroz sudske procese, hapšenja i kroz finansijske malverzacije prema DF-u, na neki način povezan sa činjenicom da određene snage u ostatku opozicije ne žele da sarađuju sa DF i ne žele da dođu do konačnog rešenja koje bi se manifestovalo kroz nove izbore i pobjedu nad DPS-om, sve dok je Demokratski front najjači opozicioni subjekt“, naglašava Radunović.
„Nadam se da griješim, ali to tako djeluje. Našli su se zajednički interesi Demokratske partije socijalista, koja pokušava da uništi najvećeg i najenergičnijeg protivnika, i sa druge strane određeni dio naših kolega iz opozicije koji u tome vide šansu da njihov rejting napreduje tako što bi Demokratski front nestao sa političke scene, ili fizički, tako što bi nam bilo pohapšeno rukovodstvo, ili čak tako što bi bio zabranjen od strane režima Mila Đukanovića“, zaključuje Radunović.