„Danas je pod kontrolom DAEŠ-a više od 80 odsto naftnih resursa u Dejr el Zoru. Što se tiče nalazišta gasa, ona su praktično i dalje pod kontrolom terorista“, rekao je El Hamid.
Prema njegovim rečima, jedino izvorište u provinciji koje kontrolišu vladine snage i njihovi saveznici jeste naftno polje Tajem. Tamo su crpne stanice i postrojenja za preradu nafte i gasa. U poslednje vreme dnevna proizvodnja Tajema je znatno smanjen na svega 200 do 300 barela dnevno.
DAEŠ je zauzeo naftna i gasna polja u Dejr el Zoru u aprilu 2014. godine. Prema rečima Hamida, pre krize u provinciji su proizvodili 25 do 35 odsto ukupne količine nafte u Siriji, a izvorište Konoko davalo je 35 odsto od ukupnog gasa u zemlji.
„Konoko sa svim izvorima može da daje do dva miliona kubnih metara gasa dnevno. To je najveće izvorište u Dejr el Zoru. Pre rata bilo je treće po veličini izvorište u Siriji“, rekao je Hamid.
On je naveo da teroristi namerno uništavaju infrastrukturu na gasnim izvorištima. Omar i Tanak su, prema njegovim rečima, potpuno razoreni, a Konoko delimično. Teroristi su minirali i gasovod na jugoistoku Dejr el Zora, koji ide od gasne stanice Konoko do Homsa.
„Obnavljanje infrastrukture je moguće, ali će šteta moći da bude procenjena tek kad budemo mogli da obiđemo ova mesta i da ih detaljno pregledamo“, zaključio je El Hamid.