„Savezna vlada do današnjeg dana nije objasnila na temelju kojeg zakona je na jesen 2015. godine dopustila izbeglicama ulazak u zemlju. Po pravilu, te osobe su morale da budu poslate natrag u Austriju, koja važi za sigurnu zemlju“, navodi se u proceni pravnog odeljenja naučne službe Bundestaga, u koju je uvid imao dnevnik „Velt“.
Naglašava se da pravnici Bundestaga isto tako smatraju da je za odluku ote vrste bilo potrebno i odobrenje Parlamenta. Oni se pozivaju na odluku Ustavnog suda, koji je odredio da odluke o useljenju u Njemačku, u vezi sa kontrolom udela stanovništva stranog porekla, donosi zakonodavna vlast, odnosno Bundestag, pa je tako i o otvaranju granica za izbeglice trebalo da odlučuju poslanici Parlamenta.
Podseća se da je odluku o otvaranju granica za izbeglice 4. septembra 2015. donela sama kancelarka Angela Merkel nakon konsultacija sa nekoliko ministara.
Prema postojećim zakonima izuzeće od „zabrane ulaska“ u zemlju izbeglicama iz susednih, sigurnih zemalja, može da izda samo Ministarstvo unutrašnjih poslova. Ali taj formalni čin nikada nije izvršen, tako da, kako se zaključuje u veštačenju, odluka o otvaranju granica „nikada nije pravno utemeljena“.
Navodi se da bi veštačenje naučne službe Bundestaga moglo da dovede Vladu Angele Merkel u neprilike, jer su stranke Alternativa za Nemačku (AFD) i Liberalno-demokratska stranka (FDP) najavile pokretanje istražne komisije na temu odgovornosti za priliv izbeglica u Nemačku, ukoliko nakon nedeljnih parlamentarnih izbora uđu u Bundestag.
Podseća se da i FDP i desno populistički AFD, prema svim ispitivanjima javnog mnjenja, u nedelju prelaze izborni prag i ulaze u Bundestag. Kritika izbegličke politike Angele Merkel temelj je uspeha desnih populista iz AFD, koji bi na ovim izborima mogli da postanu treća politička snaga u Bundestagu.