Tim povodom Sputnjik je razgovarao sa potpredsjednikom građanskog pokreta URA Neđeljkom Rudovićem, koji tvrdi da se u ovom trenutku nekoliko važnih poruka iskristalizovalo povodom poziva ambasadora EU na razgovor sa opozicijom.
„Prva i najvažnija poruka je da je Evropska unija očigledno zainteresovana da politička kriza u Crnoj Gori bude riješena, što je istovremeno i ozbiljna poruka za Demokratsku partiju socijalista koja je već godinu dana uzurpator vlasti u Crnoj Gori“, smatra Rudović.
Druga važna poruka, prema Rudoviću, proističe iz činjenice da se u aktuelnoj političkoj situaciji ne može očekivati nikakav napredak, pa je nužno ići ka pokušaju „civilizovanog rešavanja krize“.
„EU je odlučila da na svoj način posreduje i, s obzirom da je Crna Gora u procesu pridruživanja Evropskoj uniji, raduje nas što je Brisel počeo da se uključuje i nadamo se da bi to mogao da bude početak. Bez obzira što smo već godinu dana bili snažno suočeni sa pritiscima naših zapadnih partnera da se vratimo u Parlament, mislim da su i oni već uvidjeli da je tako nešto nemoguće bez promjene kursa DPS-a“, smatra potpredsjednik URA.
Kako Rudović pojašnjava, URA insistira da DPS pristane na prijevremene izbore, pri čemu se do uslova za održavanje izbora mora doći na osnovu opozicionih zahtjeva.
Naš sagovornik posebno naglašava da u aktuelnoj situaciji vlast ima mnogo veću odgovornost i da je vladajući DPS ovakvim potezom od strane Evropske unije dobio indirektnu poruku da trenutno stanje u Crnoj Gori više nije održivo.
Rudović se takođe osvrnuo i na trenutno stanje u crnogorskoj opoziciji, koja već duže vrijeme ne pokazuje znake sinhronizovanog djelovanja.
„To što opozicija ne djeluje sinhronizovano je odgovornost opozicije. Neki drugi opozicioni subjekti nijesu vidjeli interes u tome da opozicija ima zajedničke uslove za održavanje izbora, pa se mi sad suočavamo sa činjenicom da ćemo imati predsjedničke izbore za pola godine, a pitanje je da li ima vremena da se razgovara oko uslova za njihovo održavanje, da se vodi dijalog i da se ti uslovi definišu“, kaže Rudović.
Što se pak tiče samih pregovora sa DPS-om oko uslova za održavanje izbora, naš sagovornik je pri stavu da opozicija mora da bude elementarno ozbiljna u politici i da ultimatumi kao ultimatumi imaju smisla samo u ekstremnim situacijama, uz upozorenje da pregovori i sporazumi DPS-u apsolutno ne znače ništa.
„DPS je prošle godine posle samo nepuna dva mjeseca ignorisao i pogazio sporazum o slobodnim i fer izborima koji je potpisao sa opozicijom. Imajući to u vidu, uslovi prema DPS-u ubuduće moraju biti znatno, znatno oštriji nego što su to bili do sada“, naglašava naš sagovornik.
Komentarišući najavu mogućeg povratka Demokratskog fronta u Parlament, Rudović smatra da neki mnogo više vode računa o svojim partikularnim interesima, nego o glavnom cilju, a to je demokratska promjena vlasti u Crnoj Gori. U tom smislu, kako dodaje, ta promjena ne smije biti samo puka promjena vlasti, već to mora biti promjena na bolje u skladu sa „zapadnim civilizacijskim vrijednostima“.
Na kraju, uzimajući sve okolnosti u obzir, potpredsjednik URA nije naročiti optimista ni kada je u pitanju mogući zajednički kandidat opozicije na predstojećim predsjedničkim izborima.
„Biće jako teško da opozicija ima zajedničkog kandidata jer pojedini politički subjekti istrajavaju na politici koja se zasniva na nacionalnim i identitetskim pitanjima. Ako Demokratski front bude insistirao na tim pitanjima potpuno je nemoguće da Građanski pokret URA ima bilo šta zajedničko sa takvom politikom. Hajde onda da stavimo po strani teme koje nas dijele, pa da se bavimo boljom Crnom Gorom čiji su primarni ciljevi ekonomski razvoj, rešavanje ekonomsko-socijalnih pitanja i pitanje obračuna sa kriminalom i korupcijom“, zaključuje Rudović.