„Mi postojimo da bismo ispravili greške naših očeva, njihovih očeva i velikog broja naših sugrađana starijeg doba koji su verovali raznim emisarima koji su dolazili iz Podgorice i regiona i obećavali prosperitet ovom gradu. Naravno, ništa nam dobro nisu doneli“, napominje za Sputnjik doktor Marić.
Sav novac u Budvi
U prošlom sazivu tamošnjeg lokalnog parlamenta, koji broji 34 odbornika, Novska lista imala je dva odbornika, a ove godine očekuju veće poverenje sugrađana jer, kako kaže Marić, ovoj poznati turistički grad rapidno propada od kraja sedamdesetih godina prošlog veka, naočigled svih građana.
„Herceg Novi je bio jedan od vodećih turističkih centara na moru u bivšoj Jugoslaviji, konstatuje sagovornik Sputnjika, a sad su, kaže, na začelju u inače lošoj turističkoj ponudi Crne Gore.
„Izuzimaju Budvu u koju su slili sav novac koji verovatno ima u ovoj državi. Herceg Novi je turistički centar koji je sad počeo da pravi neke hotelske kapacitete, ostali smo bez hotela. E, to je povezano sa režimom u Podgorici koji je uradio katastrofalno loše privatizacije svih velikih preduzeća u Herceg Novom. I sva ta preduzeća više ne postoje“, ističe Marić.
Herceg Novi je dugo godina opozicioni grad, konstatuje nosilac Novske liste, i zbog toga imaju maćehinski odnos režima u Podgorici.
Agresija, a ne intervencija
Žao nam je, podvlači Savo Marić, što je kao u prošli petak prilikom izglasavanja članstva u NATO-u i prethodnih godina vlast u Podgorici procenjivala da neka velika državna pitanja rešava na način za koji većinsko stanovništvo nije.
„Naš grad trenutno izgleda kao da je bilo bombardovanje. Što se tiče učlanjenja u NATO, smatramo da je Crna Gora faktički član NATO-a od agresije 1999, ali da to formalno nije potpisano i da se sad teži tome“, naglašava Marić.
Tokom agresije, podseća Marić, vlast u Podgorici je tražila da ne bombarduju njenu teritoriju i okrenula se protiv države u kojoj je bila. Javni servis Crne Gore je, čudi se Marić, ove godine dan početka bombardovanja nazvao početak intervencije.
„Čitamo i da mnogi ljudi u državi koji ne razmišljaju svojom glavom žele da se sprovede referendum, a možda vlast baš zbog toga što zna da taj referendum ne bi prošao, jednostrano u krnjem sastavu skupštine izglasava prisajedinjenje Crne Gore NATO“, rezonuje Marić.
Za kraj doktor Marić podvlači da Crnoj Gori ne pristaje članstvo u NATO-u, kaže, jednostavno im istorijski to ne ide.