„Danas su ovi trolejbusi pušteni u saobraćaj na zahtev samih žena kojima je tako prijatnije da se voze“, rekao je sagovornik agencije.
On je dodao da su trolejbusi ofarbani u roze i na njima su naslikane kamilice. Vozači trolejbusa takođe su žene.
Ta inovacija izazvala je veliki protest javnosti u Turskoj. Sudeći po saopštenjima na društvenim mrežama, neke žene su sa zadovoljstvom prihvatile novi oblik transporta, smatrajući da će se bez muškaraca osećati sigurnije. Drugi, naprotiv, smatraju da su takve inicijative vlasti napad na principe sekularne države i predstavljaju korak ka podeli ljudi.
Veli Akbaba, poslanik Parlamenta Turske iz opozicione Narodne republikanske partije, koji zastupa Malatju, kritikovao je odluku gradskih vlasti.
„Šta je sa ženama koje ne žele da se voze u takvim trolejbusima? Sada će na njih vršiti pritisak ako sednu u običan prevoz? Ovo je prava polna diskriminacija. Većina žena treba da protestuje protiv ovoga“, rekao je Akbaba novinarima. On je podsetio da je Turska još 1926. godine usvojila zakon o jednakosti muškaraca i žena.
Ranije je Skupština grada Burse na severozapadu Turske započela projekat prema kojem će u gradskom metrou biti izdvojeni vagoni za žene. Turska opozicija više puta se suprotstavljala sličnim inicijativama vladajuće Partije pravde i razvoja čiji je cilj, prema mišljenju predstavnika Narodne republikanske partije, islamizacija zemlje i odricanje od sekularnih principa.