Pikering je uveren da američki predsednik Donald Tramp, kao i do sada, smatra da su dobri odnosi sa Rusijom veoma važni. Prema njegovom mišljenju, put obnavljanja i poboljšavanja odnosa trebalo bi „započeti primenom opštih, zajedničkih principa“.
„Trebalo bi da prestanemo da govorimo negativno o drugoj strani, sednemo za pregovarački sto i vidimo gde je moguće dostići napredak, negde malim, a negde velikim koracima. Rusija i Amerika ipak imaju mnogo zajedničkih interesa u čitavom svetu i nema potrebe naše odnose ograničiti samo na isticanje različitosti ili opasnosti koje potencijalno prete ’od onog drugog‘“, ističe bivši ambasador.
Pikering je objasnio da bi to mogla biti svojevrsna putna karta, mapa ili da bi jednostavno trebalo shvatiti koji su to koraci koje bi trebalo preduzeti. Diplomata je podvukao da, na primer, u slučaju smanjenja broja zaposlenih i „oduzimanja imovine diplomatskim predstavništvima, nijedna strana od toga nije imala koristi“.
„Amerika ima svoje konzulate u Vladivostoku, Jekaterinburgu i Sankt Peterburgu i ne mislim da je u našim interesima da zatvorimo bilo koji od njih. Ali, ne želim da kažem bilo šta što bi moglo da navede na neki takav korak. Takođe, ne mislim da je u interesima Rusije da zatvori konzulate u Hjustonu, Njujorku ili bilo gde drugde“, rekao je Pikering.
Na konstataciju da ima nagoveštaja da Vašington ipak isporučuje oružje Kijevu i da postoji mogućnost da zbog toga dođe do eskalacije sukoba, američki diplomata ističe:
„Smatram da Ukrajina ima pravo da se zaštiti i brani i da ima pravo da nabavi oružje u tom smislu. Takođe, mislim da Ukrajina ne okupira deo ruske teritorije, tako da je odgovor na pitanje, ko je ovde u realnoj opasnosti, dovoljno očigledan sam po sebi. Ipak, trebalo bi naći dugoročnije rešenje ukrajinskog problema. Dodatne isporuke oružja mogle bi na ovaj ili onaj način da dovedu do novih sukoba, a istovremeno Minski sporazumi predstavljaju mogućnost da se na sve konflikte stavi tačka i da se ide samo putem rešavanja problema.“
U maju ove godine šefica Odeljenja za odnose sa SAD pri Ministarstvu spoljnih odnosa Severne Koreje izjavila je da je bilo kontakata sa Pikeringom. Međutim, američki diplomata, upitan da li je do tih kontakata zaista došlo, ne želeći ni da potvrdi, ali ni da demantuje te navode, kaže da je očigledno da dolazi do nezvaničnih susreta sa predstavnicima Pjongjanga.
„Zaista smatram da je važno da se održavaju diplomatski kontakti, kao i nezvanični susreti. Ponekad su upravo ti nezvanični kontakti zapravo vid razmene ideja i otvaranje vrata za neke nove poglede na moguće rešenje problema. Pregovori tog tipa u kojima sam ja učestvovao pretpostavljali su održavanje brifinga sa predstavnicima američkih vlasti pre i posle susreta sa severnokorejskim predstavnicima. To nisu pokušaji da se predstavnici vlasti zaobiđu, već da im se pomogne da shvate situaciju u okolnostima kada nema direktnih kontakata“, zaključuje američki diplomata.