„Tranzit gasa nije pitanje političke, već ekonomske celishodnosti i ekonomske koristi, predvidljivosti, stabilnosti i bezbednosti isporuka. Naravno, isporuke će biti vršene putem koji bude najisplativiji, kako za prodavca, Rusiju i garanta energetske bezbednosti, tako i za kupce u zapadnoevropskim državama“, odgovorio je Peskov na pitanje da li će Rusija nastaviti tranzit gasa preko Ukrajine.
Potpredsednik Evropske komisije Maroš Ševčevič izjavio je da očuvanje tranzita preko Ukrajine i država EU nakon 2020. godine je „najvažniji prioritet za EU“.
„Gasprom“ planira da izgradi dva nova gasovoda radi isporuka gasa u Evropu — po dnu Baltičkog i Crnog mora. Pitanje o zaključivanju novog ugovora o tranzitu gasa sa Ukrajinom u zamenu za postojeći koji se završava 2019. godine ostaje otvoreno. U februaru je predsednik Rusije Vladimir Putin rekao da tranzit ruskog gasa preko teritorije Ukrajine može ostati nakon 2019. godine, ako to bude ekonomski svesrsishodno. Evropska komisija je više puta izražavala zabrinutost da bi gasovod „Severni tok-2", ako bude izgrađen, mogao dovesti pod znak pitanja tranzit ruskog gasa u EU preko Ukrajine.