Nakon razmene oštrih reči koja je mesecima trajala između nemačke kancelarke Angele Merkel i turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana, uglavnom zbog ljudskih prava u Turskoj, Merkelova je izjavila ovog meseca da je jasno da Turska ne bi trebalo da se pridruži EU i da pri pristupni pregovori trebalo da budu prekinuti.
Kako podseća agencija, predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker izjavio je u sredu da nema prospekta za pridruživanje Turske EU u „doglednoj budućnosti“.
Čelik je u intervjuu za britansku agenciju izjavio da je bio veoma iznenađen komentarima koje je Junker izneo i zapitao se šta je on uradio da popravi odnose.
„Veoma smo bili iznenađeni slušajući izjavu gospodina Junkera. Šta je gospodin Junker učinio, kakve velike korake je napravio kako bi pronašao rešenje za zbližavanje EU i Turske? To je moje pitanje za gospodina Junkera“, rekao je Čelik.
EU je postala sve više kritički nastrojena prema članstvu Turske, o kojem se već decenijama pregovara, otkako je Erdogan nakon neuspelog vojnog puča 2016, započeo veliko hapšenje u okviru kog su uhapšeni novinari i akademici.
„Zaista smo razočarani Merkelovom i nekim drugima u EU: U jednom od najtežih trenutaka u našoj istoriji, naši prijatelji i saveznici su nas ostavili same“, rekao je Čelik.
Upitan da li se Turska oseća izdanom, on je kratko odgovorio: „Da“.
Da bi pregovori sa Turskom za njeno pristupanje u EU zvanično bili prekinuti, potrebna je jednoglasna odluka svih država-članica, koja nedostaje, međutim, ukoliko odluči većina, to je dovoljno da pregovori budu suspendovani.
Tanjug