Šta se iza brada valja? Samo nekoliko dana pošto su u Beogradu Milorad Dodik, predsednik Republike Srpske, i Aleksandar Vučić, predsednik Srbije, najavili da bi Deklaracija o opstanku srpske nacije mogla da se u novembru nađe pred poslanicima parlamenata Srbije i RS, jer je tim za njenu izradu uveliko formiran, u parlamentu RS opozicija je blokirala rad ove institucije.
Povod je, navodno, bilo to što na dnevni red nije stavljen Konsolidovan revizorski izveštaj o izvršenju budžeta Srpske za 2016. godine, koji je Odbor za finansije skinuo sa dnevnog reda sednice na koju predstavnici opozicije nisu ni došli.
Stvari se nisu popravile ni jutros, jer su opozicioni poslanici fizički onemogućili da se održi nova sednica pošto su zaseli na mesta na kojima treba da sede predsedavajući Skupštini. Sednica se ipak nastavila, ali bez opozicionih poslanika jer im je izrečena mera zabrane zbog blokade parlamenta. U međuvremenu, dnevni red je izmenjen i sporni izveštaj je ponovo uvršćen, ali opozicija i dalje najavaljuje opstrukciju parlamenta.
Dakle, u momentu kada je RS bukvalno sa svih strana pod pritiskom, umesto jedinstva, opozicija iz redova Srba je krenula đonom na postojeću vlast u RS. Koji je razlog za tako nešto?
Politikolog iz Banjaluke Anđelko Kozomora veruje da za ovakav razvoj događaja i vlast i opozicija snose deo odgovornosti, ali naglašava da je vlast gestom vraćanja spornog akta spustila loptu, dok se za opoziciju to ne može reći.
„Dakle, sada je na potezu opozicija. Ako ne prihvate ovu ponudu, onda oni imaju zadatak da do kraja sruše politički sistem RS, zapravo da sruše institucije Srpske!“, navodi on.
Naš sagovornik napominje da RS ima zaštitu Rusije i Srbije, ali i da u ovom trenutku ima zaista velikih problema sa opozicionim „Savezom za promene“ koji očigledno neke stvari radi po nalogu svojih mentora iz velikih ambasada i iz Saveta ministara BiH. Naš sagovornik dodaje i da sve to dolazi iz pravca Sarajeva, a da je cilj da se nestabilna situacija iz glavnog grada BiH prenese i u Banjaluku.
„Ono što pada u oči gledano na nivou cele BiH jeste da je na delu potpuni raspad koalicione većine, raspad političkog sistema u Sarajevu na nivou BiH, i u savetu Ministara i u Predstavničkom domu parlamenta BiH. Slična je situacija i u Federalnom parlamentu i federalnoj vladi, jer ona tri godine nije konstituisana pošto fale tri srpska ministra. Nije konstituisano Veće naroda jer nedostaju srpski delegati. Očigledno je cilj da se ta kriza prenese i na jedini stabilan deo BiH, a to je RS. To naravno daje opravdanje tvrdnjama da su strani mentori dali nalog „Savezu za promene“ da naprave haos u parlamentu RS. No, da li je to tako, teško je dokazati“, napominje naš sagovornik, dodajući da ovakve stvari mogu biti veoma opasne posebno zbog činjenice da su iduće godine opšti izbori u BiH, što znači da su sva moguća scenarija na stolu.
Šta će se sve desiti, videće se u narednim mesecima, naročito jer svi najavljuju da će do kraja godine predložiti svoje kandidate za najviše funkcije vlasti u RS. Srpska može samo da opstane ako i jedna i druga strana napravi korak nazad.
Vlast u RS nije samo učinila ustupak zarad mira u ovom segmentu, već je Dodikova stranka najavila i da će referendum o statusu RS koji je bio planiran za iduću godinu, biti odložen kako se ne bi dodano uzburkale strasti. Opozicija, s druge strane, zasad ne pokazuje sklonost ka smirivanju situacije.
Zbog dešavanja u Parlamentu RS oglasilo se i Udruženje građana „Istočna alternativa“ Republike Srpske, koje je upozorilo da stranke koje čine „Savez za promjene“ nastoje da izazovu haos i nestabilnost u Srpskoj, kako bi došlo do eventualne intervencije međunarodne zajednice koja bi im omogućila dolazak na vlast.
Predsednik ovog udruženja Vojin Pavlović naveo da „mentori i mecene iz Sarajeva i sa Zapada“ gube strpljenje, što unosi dodatnu nervozu među opozicione poslanike, jer nisu opravdali veliku pomoć koja im je pružana za „razbijanje institucija Srpske“ i izrazili punu podršku vladajućoj većini.