Ministarstvo je navelo da Rusija „nije sama“ u toj oceni novog ukrajinskog zakona. Ministarstvo spoljnih poslova podsetilo je da su ranije zakon kritikovali i Rumunija, Mađarska, Poljska i predsednik Moldavije.
U saopštenju se navodi da, iako novi zakon ne pominje ruski jezik, očigledno je da je glavni cilj autora zakona povreda prava miliona ruskojezičnih stanovnika u zemlji i uspostavljanje monoetničkog jezičkog režima u multietničkoj zemlji.
„Smatramo da je taj korak pokušaj ’majdanske‘ vlasti da sprovede punu ukrajinizaciju obrazovnog prostora zemlje, što je direktno u suprotnosti sa njenim Ustavom, kao i međunarodnim obavezama u humanitarnoj oblasti koje je Kijev preuzeo na sebe“, ističe se u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova.
Ministarstvo navodi da je za borbu protiv politike Kijeva neophodan međunarodni napor.
Podsećamo da je 5. septembra Vrhovna rada usvojila novi zakon o obrazovanju. Tim zakonom predviđa se da deca pripadnici nacionalnih manjina uče predmete na svom maternjem jeziku, da im od 5. do 9. razreda budu uvedeni predmeti na ukrajinskom jeziku, „a u višim razredima gotovo svi predmeti bi mogli da im budu na ukrajinskom jeziku“.