Veliki proboj sirijska vojska je napravila kada je zauzela uporište militanata DAEŠ-a u Dejr el Zoru, i to uz pomoć ruske avijacije, koja je bombardovala i raketirala položaje terorista. Ministarstvo odbrane Rusije je potvrdilo da je tom prilikom likvidirano 200 militanata, da su uništeni kontrolni centri i skladišta municije, kao i 16 oklopnih vozila uključujući i tenkove, a neutralisane su i minobacačke i artiljerijske pozicije.
Štaviše, prema oceni ruskog vojnog resora, sve te činjenice ukazivale su na to da su se teroristi pripremali za dugotrajnu opsadu, budući da je pronađen veliki broj skladišta hrane, municije i lekova ispod zemlje, a na samoj teritoriji utvrđenog područja radila je i fabrika za proizvodnju oklopne tehnike, takozvanih „džihadomobila“.
Politikolog i stručnjak za Bliski istok Anatolij el Murid kaže da je u najmanju ruku preuranjeno govoriti o tome da je Dejr el Zor oslobođen od terorista. Štaviše, zasad je deblokirano samo predgrađe Dejr el Zora, dok preostale dve trećine grada još uvek drže teroristi.
Prema njegovim rečima, odlučujuće borbe tek počinju, s obzirom na to da je sirijska vojska uspela da probije koridor u pustinji, a da su upravo u pustinji aktivne mobilne grupe terorista, pa da se stoga mogu očekivati i učestali napadi na konvoje Sirijaca koji se kreću po pustinjskom koridoru.
Kako objašnjava, grupacija sirijske vojske je dugo vremena bila blokirana pod Dejr el Zorom, a poslednjim probojem deblokiran je samo jedan njen deo, dok se drugi i dalje nalazi u blokadi. Prema njegovim rečima, DAEŠ ima jednu osobinu koja ne ide naruku njegovim protivnicima — veoma dobro ume da se brani u naseljenim mestima i gradovima.
Istovremeno, sekretar Akademije za geopolitičke probleme Arajk Stepanjan smatra da će posle ovog strateškog proboja sirijska vojska nastaviti da „čisti“ čitav jugoistočni region od terorista, jer ta teritorija nije do kraja očišćena, a osim toga radiće i na ojačavanju istočnih granica Sirije sa Irakom.
„Mislim da će oni dalje svoju vojsku upućivati na južne granice svoje države, kao i da će pokušati da zatvore svoju granicu sa Jordanom jer odatle i dalje pristižu teroristi. Ovde, međutim, postoji i problem što su u tom regionu aktivne snage koalicije na čelu sa SAD. Prema poslednjim podacima, Amerikanci, Britanci i ostali saveznici počeli su da napuštaju ovaj region ostavljajući naoružanu opoziciju ’oči u oči‘ sa sirijskom vojskom. Mislim da su takozvani saveznici shvatili da nije moguće zaustaviti ’pobednički marš‘ sirijske vojske i da su, kako ne bi došli u situaciju da se sa njima susretnu na terenu ili da u nekim borbama izgube svoju živu silu, saveznici odlučili da napuste južne delove Sirije“, navodi Stepanjan.
Prema njegovim rečima, postoje dva kanala odakle se teroristi snabdevaju naoružanjem — jedan je sa juga, iz Jordana, a drugi je sa severozapada zemlje, ka Egiptu, gde su bazirani militanti Nusra fronta i odakle konstantno pristiže pojačanje. Nije isključena ni mogućnost da pojačanje pristiže i iz Turske, dodaje on.
„Dok postoje ovi kanali, sirijska vojska mora da radi na tome da blokira isporuke oružja odnosno da preuzme kontrolu oko svoje južne i severozapadne granice“, zaključuje Stepanjan.